Mnożenie wektorów

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Mnożenie wektorów

Post autor: adambak »

Mam pytanko.. czytam notatki z poprzedniego wykładu i staram się robić zadania, jednak jedna rzecz mnie męczy i nie wiem czy to pytanie jest głupie czy nie..

Otóż na wykładzie zdefiniowaliśmy, że macierz jednokolumnową będziemy nazywać wektorem.. Skądinąd wiem, że istnieje coś takiego jak mnożenie wektorów.. ale skoro wektor jest macierzą jednokolumnową, to zgodnie z definicją mnożenia macierzy nie da się takiej operacji przeprowadzić na dwóch wektorach.. pierwsza macierz musi przecież mieć tyle kolumn co druga wierszy, żeby się dało.. co źle rozumiem?
szw1710

Mnożenie wektorów

Post autor: szw1710 »

Formalnie tak. Więc wektory można traktować kolumnowo lub wierszowo. Iloczyn wektora wierszowego przez kolumnowy jest iloczynem skalarnym. Dla wektora nie ma większego znaczenia czy zapisujesz go w wierszu czy w kolumnie. Istotne jest, że jego współrzędne są uporządkowane (para uporządkowana, trójka, czwórka, piątka uporządkowana itp.) W tym sensie zapis macierzowy wektora jest czasem wygodniejszy.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Mnożenie wektorów

Post autor: adambak »

Rozumiem, to iloczyn skalarny mamy załatwiony i się zgadza.. ale jest jeszcze pojęcie iloczynu wektorowego.. czy to już ma mniej wspólnego z wektorami jako macierzami? staram się zrozumieć jego definicję na wikipedii, jednak same nowe pojęcia(no może nie same, ale sporo).. chciałbym chociaż intuicyjnie umieć to odróżnić, póki nie zostanie wprowadzone na jakimś wykładzie.. dodam, że macierze są czymś zupełnie nowym dla mnie(wiem, dziwne ale niestety)..
szw1710

Mnożenie wektorów

Post autor: szw1710 »

Iloczyn wektorowy ma raczej związek z wyznacznikiem \(\displaystyle{ 3\times 3}\). Ustawiasz współrzędne wektorów w taki wyznacznik i masz iloczyn wektorowy. Jest on immanentnie związany z przestrzenią trójwymiarową. Dokładniej:

\(\displaystyle{ u=[x_1,y_1,z_1],\;v=[x_2,y_2,z_2].}\). Niech \(\displaystyle{ i,j,k}\) będą wersorami osi układu. Wtedy

\(\displaystyle{ u\times v=\begin{vmatrix}i&j&k&\\x_1&y_1&z_1\\x_2&y_2&z_2\end{vmatrix}\,.}\)

Jeśli w roli \(\displaystyle{ i,j,k}\) podłożysz trzeci wektor \(\displaystyle{ w}\), to otrzymasz iloczyn mieszany trójki uporządkowanej wektorów \(\displaystyle{ (w,u,v)=w\circ(u\times v).}\)
ODPOWIEDZ