Równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
duskaa212
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 8 lut 2009, o 01:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

Równanie macierzowe

Post autor: duskaa212 »

Mam problem, gdyż metoda, którą obliczam wyznacznik macierzy 5x5 albo nie funkcjonuje albo ja robie blad, albo nie wiem co. Czy ktoś mógłby mi pokazać sposób na obliczanie macierzy którą podam poniżej?
Będę wdzięczna.Najlepiej jakiś szybki.

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}3&2&1&0&4\\2&1&0&5&3\\0&1&1&0&1\\4&3&5&2&2\\1&3&6&4&3\end{array}\right]}\)
Awatar użytkownika
mcbob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 15 gru 2008, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 69 razy

Równanie macierzowe

Post autor: mcbob »

Najpierw możesz próbować coś poredukować żeby w którymś wierszu mieć jak najwięcej zer. A potem rozwinięcie Laplace'a. Wynik to 150.
Awatar użytkownika
duskaa212
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 8 lut 2009, o 01:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

Równanie macierzowe

Post autor: duskaa212 »

W porządku, ale możesz mi pokazać jak się redukuje. Bo nikt nam tego nie pokazał jeszcze na wykładach. Jedynie metode Laplace'a. I tyle. A tam sama masa obliczen....
Awatar użytkownika
mcbob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 15 gru 2008, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 69 razy

Równanie macierzowe

Post autor: mcbob »

Przeczytaj szczególnie fragment "Własności" i "Obliczanie wyznaczników". Z własności dowiesz się jakie operacje na macierzach nie zmieniają wartosci wyznacznika a jakie zmieniają tylko jego znak na przeciwny.
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

Równanie macierzowe

Post autor: joe74 »

W miejsce kolumny trzeciej wpisz wynik odejmowanie od kolumny trzeciej kolumny drugiej.

W miejsce kolumny piątej wpisz wynik odejmowanie od kolumny piątej kolumny drugiej.

W ten sposób uzyskasz w trzecim wierszu wyrazy 0 1 0 0 0. Teraz zastosuj rozwinięcie Laplace'a wzgledem trzeciego wiersza i otrzymasz wyznacznik 4 x 4. Z nim postąp podobnie, żeby uniknać pełnego rozwinięcia Laplace'a.
ODPOWIEDZ