Przestrzeń euklidesowa. Kosinus kąta między wektorami.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
no_one
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 mar 2011, o 20:18
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Przestrzeń euklidesowa. Kosinus kąta między wektorami.

Post autor: no_one »

Niech \(\displaystyle{ R^{4}}\) będzie przestrzenią euklidesową z iloczynem skalarnym

\(\displaystyle{ \big\langle(x_{1}, x_{2}, x_{3}, x_{4}), (y_{1}, y_{2}, y_{3}, y_{4})\big\rangle = x_{1}y_{2}-x_{2}y_{3}+x_{3}y_{1}+x_{4}y_{4}}\)

Obliczyć kosinus kąta między wektorami \(\displaystyle{ (1,0,2,0)}\) i \(\displaystyle{ (1,3,0,1)}\).


Taki wynik mi wyszedł \(\displaystyle{ \cos \sphericalangle = \frac{5}{ \sqrt{5} \sqrt{11} }}\) i podobno to jest źle, ale nie wiem dlaczego. Do iloczyny skalarnego źle podstawiłam wektory?
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2011, o 20:29 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
marcinz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 26 sty 2010, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 53 razy

Przestrzeń euklidesowa. Kosinus kąta między wektorami.

Post autor: marcinz »

To nie jest iloczyn skalarny (nie spełnia warunku \(\displaystyle{ (x,x) >0 \text{ dla } x\neq 0}\)).
no_one
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 mar 2011, o 20:18
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Przestrzeń euklidesowa. Kosinus kąta między wektorami.

Post autor: no_one »

Ach, czyli to takie podchwytliwe było. W takim razie, jak to powinno się rozwiązać, bo nie mam pojęcia?
marcinz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 26 sty 2010, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 53 razy

Przestrzeń euklidesowa. Kosinus kąta między wektorami.

Post autor: marcinz »

Dobrze przepisałaś? Jeżeli tak, to można odpowiedzieć, że nie jest iloczyn skalarny i nie da się policzyć cosinusa (chyba że użyjesz innej definicji niż \(\displaystyle{ \frac{(v,w)}{|v|\cdot|w|}}\), ale ta jest jedyną, która przychodzi mi do głowy)
no_one
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 mar 2011, o 20:18
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Przestrzeń euklidesowa. Kosinus kąta między wektorami.

Post autor: no_one »

Przepisałam dobrze, może to wykładowca źle wydrukował z błędem, którego nie zauważył. Bo gdyby to mógł faktycznie nie być iloczyn skalarny, to chyba kazano by nam też to sprawdzić najpierw hm... Przy kolejnych zadaniach będę na to zwracać uwagę.
Dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ