Zbiory wypukłe, ściany powłoki

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
lukik007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 19 sty 2010, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Zbiory wypukłe, ściany powłoki

Post autor: lukik007 »

Witam,
Mam zadanie i taki problem:
Niech K bedzie powloka wypukla punktow p1,p2,p3,p4
a) ktore z punktow q1,q2,q3 naleza a ktore nie naleza do K?
b) ktory z punktow q1,q2,q3 nalezy do sciany K?

Mam policzone rownania scian K i nie wiem co dalej?...
Jak zbadac te dwa podpunkty, prosze o jakas pomoc, wskazowki.
Dzieki ;]
szw1710

Zbiory wypukłe, ściany powłoki

Post autor: szw1710 »

Zobacz do podręcznika albo w Internecie na sympleksy i współrzędne barycentryczne. Choć nie piszesz o niezależności punktów, mam przeczucie, że o nią też chodzi. Sympleksem na płaszczyźnie jest trójkąt, w przestrzeni czworościan itp.
lukik007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 19 sty 2010, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Zbiory wypukłe, ściany powłoki

Post autor: lukik007 »

Szukalem i czytalem ale niestety nic mi to nie mowi, znasz jakis sposob na rozwiazanie tego? Jakbys mogl mnie bardziej naprowadzic, bo jak czytalem to wszedzie jest teoria, teoria i teoria a juz gorzej z praktyka
Z gory dziekuje za odpowiedz ;]
szw1710

Zbiory wypukłe, ściany powłoki

Post autor: szw1710 »

Wierzchołki mają współrzędne barycentryczne równe 1. Jeśli współrzędna barycentryczna odpowiadająca wierzchołkowi jest zerowa, to punkt leży na przeciwległej temu wierzchołkowi ścianie. Stosuje się to do dowolnej przestrzeni n-wymiarowej.

Tak więc położenie punktu w sympleksie zależy od współrzędnych barycentrycznych.

Przykład. A,B,C - wierzchołki trójkąta.

Dowolny punkt trójkąta ma współrzędna barycentryczne \(\displaystyle{ (\alpha,\beta,\gamma)}\), co odpowiada punktowi \(\displaystyle{ \alpha\cdot A+\beta\cdot B+\gamma\cdot C}\). Mamy tu \(\displaystyle{ \alpha,\beta,\gamma\ge 0}\) oraz \(\displaystyle{ \alpha+\beta+\gamma=1.}\)

Konkretne przykłady punktów:

Środek ciężkości to punkt

\(\displaystyle{ \frac{1}{3}A+\frac{1}{3}B+\frac{1}{3}C}\)

zatem współrzędne barycentryczne środka ciężkości trójkąta to \(\displaystyle{ \left(\frac{1}{3},\frac{1}{3},\frac{1}{3}\right).}\)

Wierzchołek A: \(\displaystyle{ A=1\cdot A+0\cdot B+0\cdot C.}\) Więc A ma współrzędne barycentryczne \(\displaystyle{ (1,0,0)}\) (w kolejności A,B,C).

Bok BC: \(\displaystyle{ 0\cdot A+\beta\cdot B+\gamma\cdot C}\), gdzie \(\displaystyle{ \beta+\gamma=1,}\) \(\displaystyle{ \beta,\gamma\ge 0.}\)
lukik007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 19 sty 2010, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Zbiory wypukłe, ściany powłoki

Post autor: lukik007 »

Dzieki bardzo ;]
ODPOWIEDZ