wartości własne

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
damian-m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz

wartości własne

Post autor: damian-m »

witam
mam problem z takim zadaniem

Wyznaczyć wartości własne przekształcenia liniowego \(\displaystyle{ L: R^{3} \rightarrow R ^{3}}\) danego wzorem \(\displaystyle{ L(x,y,z)=(2x-y+z , x+y+z , y+z)}\) oraz określić krotność algebraiczną i geometryczną najmniejszej spośród wartości własnych.

Jak w ogóle zabrać się za takie zadanie? Na wykładzie zaczęliśmy coś mówić o wartościach własnych, jednak na ćwiczeniach nie zdążyliśmy tego przerobić.
Bardzo zależy mi, żeby ktoś mi to wytłumaczył.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

wartości własne

Post autor: xiikzodz »

Najpierw wyznaczenie wartości własnych:

Przekształcenie to jest dane macierzą:

\(\displaystyle{ A=\begin{pmatrix}2&-1&1\\1&1&1\\0&1&1\end{pmatrix}}\)

wartości własne to pierwiastki wielomianu:

\(\displaystyle{ \chi(x)=\det\begin{pmatrix}2-x&-1&1\\1&1-x&1\\0&1&1-x\end{pmatrix}=(x-1)^2(x-2)}\).

Ten wielomian ma jeden pierwiastek jednokrotny \(\displaystyle{ x=2}\) i jeden dwukrotny \(\displaystyle{ x=1}\), co załatwia krotność algebraiczną.

Zgaduję, że krotność geometryczna to wymiar podprzestrzeni własnej odpowiadającej danej wartości własnej. Dla wartości własnej \(\displaystyle{ x=2}\) ten wymiar wynosi \(\displaystyle{ 1}\), bo zawsze jest przynajmniej jeden wektor własny, a krotność geometryczna nie może przekroczyć algebraicznej.

Dla wartości własnej \(\displaystyle{ x=2}\) krotność geometryczna wynosi \(\displaystyle{ 1}\), bo istnieje tylko jednowymiarowa podprzestrzeń własna odpowiadająca tej wartości własnej (otrzymujemy ją rozwiązując układ równań \(\displaystyle{ (A-2I)X=0}\)). Jest ona rozpięta na wektorze

\(\displaystyle{ \begin{pmatrix}0\\1\\1\end{pmatrix}}\)
damian-m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz

wartości własne

Post autor: damian-m »

Dzięki, pierwszą część zadania już rozumiem. Drugą muszę jeszcze przemyśleć
ODPOWIEDZ