Sprawdzenie tezy.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Michal Asakura
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2010, o 14:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Sprawdzenie tezy.

Post autor: Michal Asakura »

Chciałbym, aby ktoś potwierdził lub zaprzeczył następującej tezie :
jeśli mam :
\(\displaystyle{ \begin{cases} a^3+xa^2+2x+y=0 \\ a^3+ya^2+x+2y=0 \end{cases}}\)
gdzie \(\displaystyle{ a=x+y}\).
Czy moge w takim przypadku skorzystać z tw. o równości wielomianów i po prostu porównać współczynniki przy odpowiednich potęgach.
(Ten przykład wymyślłem, u siebie mam znacznie bardziej skomplikowany, więc chodzi mi głównie o spr. podsumowania poniżej)

Więc moje pytanie sprowadza się do tego czy moge korzystać z tw. o równości wielomianów w przypadku kiedy zmienna składa się z innych występujących w równaniach.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Sprawdzenie tezy.

Post autor: xiikzodz »

Dla porównania wielomianów wystarczy porównać współczynniki, ale nie bardzo widać tu jakąś tezę. Teza to jakieś zdanie oznajmujące, a tu widać układ równań.
Michal Asakura
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2010, o 14:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Sprawdzenie tezy.

Post autor: Michal Asakura »

Ok, więc trochę źle się wyraziłem. Chodzi mi o to czy w takim przypadku jak powyżej (w tym układzie równań) jeśli chce porównać te wielomiany mogę skorzystać właśnie z porównania współczynników. Widze niepewność tylko w tym, że a, która jest niewiadomą, jest równa x+y, które składają sie na wyraz wolny. Więc czy w takim wypadku wystarczy też porównać współczynniki?
ODPOWIEDZ