macierze dowód

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
anetaaneta1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 654
Rejestracja: 3 lis 2010, o 17:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 316 razy
Pomógł: 1 raz

macierze dowód

Post autor: anetaaneta1 »

Wykazać że każda macierz stopnia 2 postaci
\(\displaystyle{ A=\begin{bmatrix}a& b \\ c&d\end{bmatrix}}\)
spełnia równanie \(\displaystyle{ X^{2}-(a+d)X+(ad-bc)E=0}\)

Z góry dzięki za pomoc:)
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

macierze dowód

Post autor: lukasz1804 »

Wystarczy podstawić do lewej strony równania w miejsce \(\displaystyle{ X}\) daną macierz (pamiętając, że \(\displaystyle{ X^2}\) oznacza mnożenie macierzy \(\displaystyle{ X}\) przez samą siebie) i wykonać elementarne działania na macierzach (dodawanie i mnożenie przez skalar).
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

macierze dowód

Post autor: Lorek »

Swoją drogą ciekawe czy istnieje jakieś sprytniejsze rozwiązanie, albo uogólnienie, bo w końcu współczynniki tu występujące to ślad i wyznacznik tej macierzy.
Piotr Pstragowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 8 sie 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 14 razy

macierze dowód

Post autor: Piotr Pstragowski »

Lorek pisze:Swoją drogą ciekawe czy istnieje jakieś sprytniejsze rozwiązanie, albo uogólnienie, bo w końcu współczynniki tu występujące to ślad i wyznacznik tej macierzy.
Istotnie. Załóżmy przez chwilę, że macierz jest diagonalizowalna. Wtedy wielomian charakterystyczny jest postaci \(\displaystyle{ (x-a_1)(x-a_2)}\), gdzie \(\displaystyle{ a_1, a_2}\) są eigenwartościami, czyli dokładnie \(\displaystyle{ x^2-x \cdot Tr(X)+det(X)}\). Cayley-Hamilton mówi nam, że macierz spełnia swój wielomian charakterystyczny.

Ale skoro równanie jest wielomianowe, a my pokazaliśmy je dla macierzy diagonalizowalnych, to pokazaliśmy je dla wszystkich. (Bo macierze diagonalizowalne tworzą podzbiór gęsty i otwarty.)
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2011, o 06:42 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Indeks dolny to _{}
beacik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 14:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

macierze dowód

Post autor: beacik »

lukasz1804 pisze:Wystarczy podstawić do lewej strony równania w miejsce \(\displaystyle{ X}\) daną macierz (pamiętając, że \(\displaystyle{ X^2}\) oznacza mnożenie macierzy \(\displaystyle{ X}\) przez samą siebie) i wykonać elementarne działania na macierzach (dodawanie i mnożenie przez skalar).
Trafiłam na to zadanie w skrypcie i próbowałam je sama rozwiązać - nie wyszło.
Przyszłam tutaj i rozwiązanie nadal jest dla mnie niezrozumiałe... Próbowałam liczyć to wyżej zaczytowanym sposobem, ale wychodzą mi jakieś zupełne brednie.
Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć łopatologicznie??? Nie potrafię tego ogarnąć, a tego drugiego sposobu to kompletnie nie rozumiem, bo tego jeszcze nie mieliśmy na wykladach ani tym bardziej na ćwiczeniach...
BŁAGAM O POMOC.
ODPOWIEDZ