dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
BlueSky
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 11 cze 2011, o 20:27
Płeć: Kobieta
Podziękował: 31 razy

dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie

Post autor: BlueSky »

Czy istnieją trzy dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie \(\displaystyle{ \mathbb {R}^4}\), takie że przekrój każdych dwóch z nich jest podprzestrzenią zerową? Podaj przykład takich trzech podprzestrzeni (ze sprawdzeniem żądanych własności) albo udowodnij, że takie podprzestrzenie nie istnieją.
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie

Post autor: Majeskas »

\(\displaystyle{ A: \quad \begin{cases} x_1+x_2=0 \\ x_1-x_2+x_3+x_4=0 \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ B: \quad \begin{cases} x_1-x_2=0 \\ x_1+x_2+x_3-x_4=0 \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ C: \quad \begin{cases} x_3-x_4=0 \\ x_1+x_2+x_3+x_4=0 \end{cases}}\)
didn9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2012, o 01:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie

Post autor: didn9 »

Czy mógłbyś wytłumaczyć dlaczego tak jest? ( dlaczego takie podprzestrzenie)?
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie

Post autor: Majeskas »

Nie wiem, co mam dokładnie wytłumaczyć. Dlaczego te przykłady działają? To nie jest trudne do sprawdzenia. Każda z przestrzeni \(\displaystyle{ A,B,C}\) jest podprzestrzenią czterowymiarowej przestrzeni liniowej opisaną dwoma liniowo niezależnymi równaniami, a więc \(\displaystyle{ \dim A=\dim B=\dim C=4-2=2}\). A to, że \(\displaystyle{ A\cap B=A\cap C=B\cap C=\left\{ \vec0\right\}}\) można sprawdzić badając rozwiązania układów równań złożonych z równań opisujących dane dwie podprzestrzenie. W każdym przypadku jedynym rozwiązaniem jest \(\displaystyle{ x_1=x_2=x_3=x_4=0}\).
Dlaczego akurat takie podprzestrzenie? Bo takie sobie wymyśliłem. A dobierałem je tak, żeby układy równań łatwo się rozwiązywało.
didn9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2012, o 01:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

dwuwymiarowe liniowe podprzestrzenie

Post autor: didn9 »

Dziękuję za wytłumaczenie:)
ODPOWIEDZ