Układ równań z parametrem

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
rally_iwona
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2011, o 21:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Układ równań z parametrem

Post autor: rally_iwona »

Witam. Mama do wyznaczenia takie wartości p \(\displaystyle{ \in}\) R dla których niewiadoma x wyliczona z układu jest równa 1.
\(\displaystyle{ \begin{cases}
x +t=0\\
y-z =0\\
z+t=1\\
x +z =p
\end{cases}}\)


I teraz mam pytanie, czy p może być tylko jedno? (p=3) Bo już zgłupiałam. W sumie to wszystko są równania więc p powinno być jednoznaczne, w sensie że nie powinno być zbiorem jak w przypadku nierówności. Dodatkowo wszystkie te równania są liniowe więc mają tylko jedno rozwiązanie. Pomóżcie proszę, bo już nie wiem czy cofam się w rozwoju czy tylko mózg mam przepracowany?
Tomek_Z
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 807
Rejestracja: 9 gru 2007, o 14:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 181 razy

Układ równań z parametrem

Post autor: Tomek_Z »

W sumie to wszystko są równania więc p powinno być jednoznaczne, w sensie że nie powinno być zbiorem jak w przypadku nierówności.
Ale Twoje rozwiązanie też jest zbiorem, tyle że jednoelementowym .

W tym zadaniu jest akurat tylko jedno\(\displaystyle{ p}\), co wynika jednoznacznie z metody wyznacznikowej rozwiązywania tego układu. Ale w ogólnym przypadku może to być większy zbiór. Wystarczyłoby w ostatnim równaniu zamienić \(\displaystyle{ p}\) na \(\displaystyle{ p^2}\) i wówczas mamy już zbiór dwuelementowy .
rally_iwona
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2011, o 21:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Układ równań z parametrem

Post autor: rally_iwona »

Wiadomo, że jest to też zbiór, ale jak napisałam chodziło mi o zbiór jak w przypadku nierówności.

Czyli, ze podpucha jest w zadaniu, co by student nie był za mało zestresowany na egzaminie;/ Wykładowcy też mają poczucie humoru;) Mam nadzieje, że ja na takiego rozrywkowego układacza zadań nie trafię;)

Z góry dziękuję za pomoc, choć trochę przywróciłeś mi wiarę, że jednak coś umiem;)
ODPOWIEDZ