Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
tomazoo28
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: tomazoo28 »

Czy macierz stopnia 5 można wypełnić liczbami nieparzystymi tak, aby jej wyznacznik był równy \(\displaystyle{ 2012}\)?

Przypuszczam, że tak, ponieważ: \(\displaystyle{ 2012 = 4 \cdot 503}\), zatem zadanie sprowadza się do znalezienia macierzy o elementach parzystych, której wyznacznik jest równy \(\displaystyle{ 4}\). To jest możliwe, bo wartość tego wyznacznika jest równa sumie \(\displaystyle{ 5!=120}\)stu składników parzystych.
Udało mi się skonstruować taką macierz stopnia 3, ale 5ego już nie, nie wiem też jak przeprowadzić formalny dowód. Proszę o jakieś podpowiedzi. Istnieją jakieś metody budowania wyznaczników o żądanej wartości i spełniających nałożone warunki?
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: tometomek91 »

A może spróbuj skorzystać z definicji permutacyjnej wyznacznika.. ja tak próbowałem ugryźć to zadanie (nie bralem udziału w tym konkursie ) i właśnie wychodziło, że takie lczby nie istnieją Jak inne zadania? Mi najbardziej podobało się 1-sze i 4-te
Pozdrawiam.
Kamil_B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1958
Rejestracja: 16 kwie 2009, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 361 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: Kamil_B »

Osobiście nie robiłem z definicji permutacyjnej, ale kto wie- może się da
Odpowiedź:    
Wskazówka do rozwiązania:    
tomazoo28
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: tomazoo28 »

tometomek91 pisze:A może spróbuj skorzystać z definicji permutacyjnej wyznacznika.. ja tak próbowałem ugryźć to zadanie (nie bralem udziału w tym konkursie ) i właśnie wychodziło, że takie lczby nie istnieją Jak inne zadania? Mi najbardziej podobało się 1-sze i 4-te
Pozdrawiam.
Zadanka niczego sobie. Czwarte wręcz "kangurowe" Idę na ten konkurs raczej na żywioł, ale może coś się uda napisać. Kamil_B, w 1szym będą nieparzyste, w pozostałych parzyste - i co w związku z tym?

Byliście na prezentacji rozwiązań? Przegapiłem to. Powodzenia jutro:)
Kamil_B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1958
Rejestracja: 16 kwie 2009, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 361 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: Kamil_B »

Zauważ teraz, że jeśli w każdy element wiersza dzieli się przez jakąś liczbę to można ją wyciągnąć przed znak wyznacznika

Na omówieniu zadań jakiegoś szału nie było, choć spodobało mi się proste rozwiązanie zad. 4.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: tometomek91 »

Ja też przegapiłem prezentacje rozwiązań, niestety mam w tym samym czasie wykłady co kółko :/ Chętnie zobaczyłbym wzorcówki, szczególnie do zadania 2 (wg mnie najtrudniejsze)
tomazoo28
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: tomazoo28 »

Kamil_B pisze:Zauważ teraz, że jeśli w każdy element wiersza dzieli się przez jakąś liczbę to można ją wyciągnąć przed znak wyznacznika

Na omówieniu zadań jakiegoś szału nie było, choć spodobało mi się proste rozwiązanie zad. 4.
Teraz już rozumiem, dzięki Uparte dążenie w jednym kierunku zaślepia Dzięki temu dziś w naiwny sposób skopałem całkę.. Jak Wam poszło?
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Wyznacznik macierzy o elementach nieparzystych

Post autor: tometomek91 »

Nie brałem udziału w tym konkursie..
A kto bierze jutro udział w Mistrzostwach Wrocławia w Geometrii Elementarnej organizowanych przez UWr?
ODPOWIEDZ