Programowanie liniowe - dobór kandydatów

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
stachu86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2011, o 12:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mce

Programowanie liniowe - dobór kandydatów

Post autor: stachu86 »

Witam.

Nie wiem kompletnie jak zabrać się za następujące zadanie

Dowódca oddziału komandosów chce przyjąć sześciu nowych oficerów i przydzielić po dwóch do każdego z trzech pododdziałów oznaczonych D, Z, S, specjalizujących się odpowiednio w dywersji (D), odbijaniu zakładników (Z) i likwidacji celu przy użyciu karabinka snajperskiego (S). Dowódca wybiera szóstkę z grona dwunastu kandydatów. Każdy z kandydatów został poddany testom z trzech powyższych umiejętności i oceniony w skali od 1 do 100. Poniższa tabela zawiera wyniki poszczególnych kandydatów.

\(\displaystyle{ \begin{tabular}{ l | c | r | c | }
\hline
kandydat &D & Z & S \\
K1 & 84 & 55 & 90 \\
K2 & 65 & 76 & 81 \\
K3 & 75 & 71 & 72 \\
K4 & 73 & 92 & 62 \\
K5 & 58 & 84 & 86 \\
K6 & 69 & 77 & 82 \\
K7 & 78 & 85 & 57 \\
K8 & 56 & 85 & 88 \\
K9 & 80 & 53 & 95 \\
K10 & 97 & 84 & 51 \\
K11 & 72 & 61 & 94 \\
K12 & 64 & 95 & 99 \\

\hline
\end{tabular}}\)


Zdefiniować zmienne decyzyjne i sformułować model matematyczny pozwalający na taki wybór kandydatów, który maksymalizuje sumę ich łącznych umiejętności, przy czym dla wybranego oficera liczymy tylko te punkty, które dotyczą umiejętności potrzebnej w jego pododdziale. Na przykład, jeśli kandydat K1 zostanie przyjęty do pododdziału snajperów (S), to liczy się za niego 90 punktów, bo dywersją i odbijaniem zakładników nie będzie

Patrząc na tabelkę - przy tylu kandydatach i tylko 3 umiejętnościach, można łatwo określić kto do jakiego oddziału będzie należeć, jednak nie mam pojęcia jak zapisać ograniczenia. Jeżeli ktoś by mi w tym pomógł był bym bardzo wdzięczny.

poradziłem sobie z sytuacją kiedy każdy z 12 kandydatów jest przydzielony do jakiegoś pododdziału, jednak jakie ograniczenie założyć wiedząc że tylko połowa z nich ma zostać przydzielona do danego pododdziału ?
ODPOWIEDZ