Sprawdzanie bazy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Starwalker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 20 maja 2009, o 20:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 1 raz

Sprawdzanie bazy

Post autor: Starwalker »

Mam następujący zbiór wielomianów \(\displaystyle{ \lbrace p \in R_{5}[x]: p(-1)=p(0)=0\rbrace}\) i mam sprawdzić czy zbiór \(\displaystyle{ \lbrace x^{5}- x^{3}, x^{4}-x^{2}, x^{5}-x, x^{4}+x \rbrace}\) tworzy bazę.
1. Sprawdziłem czy te wielomiany są liniowo niezależne i wyszło, że są.
2. Mam problem ze sprawdzeniem czy na ich podstawie można wygenerować każdy element.
Więc biorę wielomian \(\displaystyle{ ax^{5}+bx^{4}+cx^{3}+dx^{2}+ex+f}\) i z warunków zadania wynika, że \(\displaystyle{ -a+b-c+d-e=0}\)i co mam z tym dalej robić, nie wiem za bardzo jak to dalej sprawdzać i proszę o wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

Sprawdzanie bazy

Post autor: fon_nojman »

\(\displaystyle{ \lbrace p \in R_{5}[x]: p(-1)=p(0)=0\rbrace=\{W(x)(x+1)x:W \text{jest trzeciego stopnia}\}}\) czyli wymiar tej przestrzeni to \(\displaystyle{ 3.}\) \(\displaystyle{ \lbrace x^{5}- x^{3}, x^{4}-x^{2}, x^{5}-x, x^{4}+x \rbrace}\) ma cztery elementy zatem bazy powyższej przestrzeni nie tworzy.
Starwalker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 20 maja 2009, o 20:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 1 raz

Sprawdzanie bazy

Post autor: Starwalker »

A mógłbyś mi napisać jaki jest ogólny schemat postępowania w tego typu zadaniach?
szw1710

Sprawdzanie bazy

Post autor: szw1710 »

fon_nojman, Wielomiany stopnia 3 stanowią przestrzeń czterowymiarową!!! Ale Twoje rozpisanie jest tu kluczowe i z niego trzeba skorzystać w wykazaniu rozpinania.

Starwalker, skorzystaj z rozpisania fon_nojmana, napisz stosowny układ równań. Ten wielomian \(\displaystyle{ W}\) stopnia 3, weź jego współczynniki.
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

Sprawdzanie bazy

Post autor: fon_nojman »

Racja przecież wymiar nie jest równy stopniowi Skoro Starwalker sprawdził linową niezależność i przestrzeń \(\displaystyle{ \lbrace p \in R_{5}[x]: p(-1)=p(0)=0\rbrace}\) ma wymiar cztery to koniec zadania, zbiór \(\displaystyle{ \lbrace x^{5}- x^{3}, x^{4}-x^{2}, x^{5}-x, x^{4}+x \rbrace}\) tworzy bazę.
szw1710

Sprawdzanie bazy

Post autor: szw1710 »

fon_nojman, tak jest, bo wszystkie cztery wielomiany "bazowe" są w tej podprzestrzeni. Więc są bazowe bez cudzysłowu.
Starwalker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 20 maja 2009, o 20:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 1 raz

Sprawdzanie bazy

Post autor: Starwalker »

A moglibyście mi polecić jakąś książkę w której jest to dość dobrze wytłumaczone? Byłbym bardzo wdzięczny
szw1710

Sprawdzanie bazy

Post autor: szw1710 »

Kwestia wyznaczania baz? Każdy podręcznik algebry liniowej. To jest baza konkretnej przestrzeni, więc książki na ten temat nie znajdziesz. Może Algebra z serii Gewerta i Skoczylasa. Tu autorką jest też Jurlewicz. Jest tam dużo przykładów.
ODPOWIEDZ