Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
agent+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2011, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: agent+ »

Czy potraficie zrobić poniższe równanie (mi za każdym razem wychodzi że jest to równanie sprzeczne) czy jest możliwe że te równanie nie ma rozwiązania ???

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]+X=\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]\cdot X}\)
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, o 12:40 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
mateuszek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1106
Rejestracja: 1 lip 2010, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: toruń
Pomógł: 153 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: mateuszek89 »

Podstaw współczynniki \(\displaystyle{ a,b,c,d}\) i pokaż jakie równania Tobie wyszły wobec tego.
sigmaIpi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 1 paź 2010, o 18:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 53 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: sigmaIpi »

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc} \frac{7}{6} & \frac{1}{2} \\ \frac{1}{3} & 1 \end{array}\right]}\)
agent+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2011, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: agent+ »

sigmaIpi pisze:\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc} \frac{7}{6} & \frac{1}{2} \\ \frac{1}{3} & 1 \end{array}\right]}\)

No super dzięki tylko podpowiedz jak to wyliczyłeś???
Jakie równanie zastosowałeś ???
sigmaIpi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 492
Rejestracja: 1 paź 2010, o 18:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 53 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: sigmaIpi »

\(\displaystyle{ X=\left[\begin{array}{ccc}a&b\\c&d\end{array}\right]}\)

I później normalne działania na macierzach. Po lewej dodajesz, po prawej wymnażasz a na końcu porównujesz.

Jeśli zrobiłeś właśnie tak i nie wyszło, to znaczy, że gdzieś popełniasz błąd, pewnie w kółko ten sam. Zrób krok po kroku tutaj to go znajdziemy.
agent+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2011, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: agent+ »

mateuszek89 pisze:Podstaw współczynniki \(\displaystyle{ a,b,c,d}\) i pokaż jakie równania Tobie wyszły wobec tego.
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1+a&3+b\\2+c&0+d\end{array}\right]=\left[\begin{array}{ccc}1a&3b\\2c&0d\end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} 1+a=1a,\\3+b=3b,\\2+c=2c,\\0+d=0d, \end{array}}\)

i wychodzi mi że 1=a-a czyli 1=0 sprzeczne b=1,5 c=2 i -d = 0
Dobrze robię??
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: »

Dla macierzy \(\displaystyle{ 3\times 3}\) też byście poradzili koledze rozwiązać układ równań z dziewięcioma niewiadomymi? Przecież można o wiele prościej:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]+X=\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]\cdot X\\ \\
\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]+\left[\begin{array}{ccc}1&0\\0&1 \end{array}\right]\cdot X=\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]\cdot X\\ \\
\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]=\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0 \end{array}\right]\cdot X - \left[\begin{array}{ccc}1&0\\0&1\end{array}\right]\cdot X\\ \\
\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]=\left( \left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0 \end{array}\right]- \left[\begin{array}{ccc}1&0\\0&1\end{array}\right]\right) \cdot X\\ \\
\left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]=\left[\begin{array}{ccc}0&3\\2&-1 \end{array}\right] \cdot X\\ \\
X= \left[\begin{array}{ccc}0&3\\2&-1 \end{array}\right]^{-1}\cdot \left[\begin{array}{ccc}1&3\\2&0\end{array}\right]}\)
agent+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2011, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy

Dziwne równanie, suma macierzy równa iloczynowi

Post autor: agent+ »

ok rozwiązałem cały czas dobrze robiłem tak jak Qń
tylko przy sprawdzaniu źle pomnożyłem...

już mi wyszło dzięki wszystkim za pomoc
ODPOWIEDZ