baza, wymiar

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
anders90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

baza, wymiar

Post autor: anders90 »

Witam serdecznie,

troszke głupio mi na wstępie prosić o pomoc. Jednak mam mało czasu dlatego pisze.
mam dwa zadanka z w/w tematu.

Zad 1.
Wyznacz wymiar i bazę:
\(\displaystyle{ lin{(1,-1,0,2), (2,0,-1,1), (-2,1,-2,1), (-2,3,-3,-2)}}\)

i teraz prosiłbym o pomoc ponieważ nie wiem czy dobrze główkuje.. tworze sobie macierz:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&-1&0&2\\2&0&-1&1\\-2&1&-2&1\\-2&3&-3&-2\end{array}\right]}\)
następnie poprzez elementarne działania zeruje sobie kolumny i wykreślam wyzerowane. Każde wykreślenie to 1 rząd. Po policzeniu wychodzi mi że rząd tej macierzy wynosi 3. Tzn że ta baza opiera się na 3 liniowo niezależnych wektorach. Ale w takiej sytuacji ile wynosi wymiar? i jak wyznaczyć te 3 wektory niezależne z 4?

Zad 2.
Wyznacz wymiar i bazę jądra przekształcenia liniowego \(\displaystyle{ f: R^{5} \rightarrow R^{4}}\), gdzie:

\(\displaystyle{ A_{f} = \left[\begin{array}{ccccc}1&2&-1&4&0\\-2&1&-3&-3&-5\\2&-3&0&1&2\\3&-1&4&5&7\end{array}\right]}\)

tego zadania nie jestem w ogóle w stanie zrobić dlatego byłbym wdzięczny jakby ktoś mi to łopatologicznie wytłumaczył.

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc i zainteresowanie!

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2011, o 11:56 przez anders90, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

baza, wymiar

Post autor: miodzio1988 »

Ale w takiej sytuacji ile wynosi wymiar?
a co to jest wymiar?
anders90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

baza, wymiar

Post autor: anders90 »

miodzio1988 pisze:a co to jest wymiar?
wiesz wydaje mi się że jest to moc danej bazy na określonej płaszczyźnie. czyli w tym przypadku będzie to maksymalna ilość niezależnych wektorów tak?
miodzio1988

baza, wymiar

Post autor: miodzio1988 »

zgadza się
anders90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

baza, wymiar

Post autor: anders90 »

mam rozumieć w takim razie że wymiar jest zawsze równy sumie niezależnych wektorów w danej bazie płaszczyzny?

a co z drugim zadaniem? potrafiłby ktoś może conieco z niego wytłumaczyć?


dzięki za zainteresowanie!
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

baza, wymiar

Post autor: xanowron »

Jądro to przestrzeń wektorów które przechodzą w tym przekształceniu liniowym na wektory zerowe.

A określenie "suma wektorów" do wymiaru jest trochę niefortunne, zastanów się dlaczego.
anders90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

baza, wymiar

Post autor: anders90 »

póki co doszedłem do tego że wypadałoby każdy wektory przyrównać do 0 i rozwiązać takie układ równań. Czy tak? ale co dalej to nie mam pojęcia...

Pozdrawiam.
anders90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 18 lut 2011, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy

baza, wymiar

Post autor: anders90 »

w dalszym ciągu nie mam zielonego pojęcia jak rozwiązać zadanie 2 z jądrem przekształceń. Bardzo prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego krok po kroku.

z góry bardzo dziękuje!!!!
ODPOWIEDZ