przekształcenie liniowe "na"

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
dzes4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mazury
Podziękował: 5 razy

przekształcenie liniowe "na"

Post autor: dzes4 »

Mam pytanie, kiedy przekształcenie liniowe jest surjekcją czyli "na" tzn jest epimorfizmem?
Wiem, że jest "różnowartościowe" (monomorfizmem) kiedy jądro czyli Ker składa się z wektora zerowego, ale nie wiem kiedy jest "na" (epimorfizmem)?
Proszę o pomoc

PS. NIE CHCE DEFINICJI EPIMORFIZMU TYLKO LOGICZNE, NA CHŁOPSKI ROZUM WYTŁUMACZENIE.
szw1710

przekształcenie liniowe "na"

Post autor: szw1710 »

Przekształcenie liniowe przestrzeni skończenie wymiarowych ma swoją macierz. Jest epimorfizmem, gdy rząd tej macierzy jest maksymalny. Myślę, że przestrzenie skończenie wymiarowe Ci wystarczą.
dzes4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mazury
Podziękował: 5 razy

przekształcenie liniowe "na"

Post autor: dzes4 »

szw1710 pisze:Przekształcenie liniowe przestrzeni skończenie wymiarowych ma swoją macierz. Jest epimorfizmem, gdy rząd tej macierzy jest maksymalny. Myślę, że przestrzenie skończenie wymiarowe Ci wystarczą.
wiem, że za pomocą macierzy da się to sprawdzić, ale ja mam teraz wektory i wyznaczamy obraz, jądro itd. przekształceń liniowych i z pomocą tego profesor uzasadniał kiedy jest surjekcją a kiedy nie..
może ktoś wie na jakiej podstawie profesor mógł to twierdzić?.. potrzebne mi to jest bo zapewne będzie na kole a ja nie wiem ;/
szw1710

przekształcenie liniowe "na"

Post autor: szw1710 »

Jest takie twierdzenie: wymiar dziedziny jest sumą wymiarów jądra i obrazu - z tego twierdzenia. Zachodzi dla przestrzeni skończenie wymiarowych.
dzes4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 24 sty 2011, o 19:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mazury
Podziękował: 5 razy

przekształcenie liniowe "na"

Post autor: dzes4 »

Dziękuję bardzo, już wiem o co chodzi
ODPOWIEDZ