Nie zgadza się wynik macierzy odwrotnej

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
vitar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 7 gru 2008, o 13:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wnętrza ziemi
Podziękował: 16 razy

Nie zgadza się wynik macierzy odwrotnej

Post autor: vitar »

Witam,

wziąłem sobie przypadkową macierz gdzieś z wikipedii (nie było wyniku) i wyznaczyłem macierz odwrotną dla:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&-2&0\\3&0&1\\-1&1&-3\end{array}\right]}\)

Sprawdzałem na kalkulatorach wyznacznik (jest -17) oraz wszystkie elementy na których użyłem dopełnienia , po czym mnożę przez -1/17 macierz dołączoną, która mi wyszła i mam wynik.

W kalkulatorze na matematyka.pl nie zgadza się kilka elementów, a np. na kalkulator.pl zgadza się wszystko, sprawdziłem na innym i też się nie zgadza.

Sprawdzałem na kalkulatorach www wyznaczniki i wszystko się zgadzało.

Wystarczy spojrzeć na screen z kalkulatora na matematyka.pl

2 element w 1 wierszu, w moim przypadku jest to \(\displaystyle{ -\frac{8}{17}}\) a tutaj wynik z kosmosu, w ogóle jakim cudem wyszło tam 6 ?
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Nie zgadza się wynik macierzy odwrotnej

Post autor: mmoonniiaa »

Wynik na matematyka.pl oraz bluebit.gr jest poprawny. Tak samo liczy też Excel i kalkulator Casio fx-570ES. Najwyraźniej kalkulator.pl nie pokazuje prawidłowego wyniku.
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&-2&0\\3&0&1\\-1&1&-3\end{array}\right]^{-1}=\left[\begin{array}{ccc}0,0588&0,3529&0,1176\\-0,47&0,1764&0,0588\\-0,176&-0,058&-0,352\end{array}\right]=\left[\begin{array}{ccc} \frac{1}{17} & \frac{6}{17} & \frac{2}{17} \\ \frac{-8}{17} & \frac{3}{17} & \frac{1}{17} \\ \frac{-3}{17} & \frac{-1}{17} & \frac{-6}{17} \end{array}\right]}\)
vitar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 7 gru 2008, o 13:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wnętrza ziemi
Podziękował: 16 razy

Nie zgadza się wynik macierzy odwrotnej

Post autor: vitar »

ok, me culpa nie dokonałem transpozycji , a zauważyłem to kiedy rozwiązywałem inną i okazało się, że przekątna jest taka sama a inne gdzie indziej
Nie wiem jak to jest, że najpierw badam problem, licze jeszcze raz, w końcu poddaje się, pisze temat na matematyka, wysyła. I po tym zdarzeniu eureka, rozwiązanie w wannie
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Nie zgadza się wynik macierzy odwrotnej

Post autor: mmoonniiaa »

No tak to jakoś jest! Ważne, żeby olśnienie nastąpiło, wcześniej czy później - to chyba bez znaczenia.
ODPOWIEDZ