rozw. równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
asius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 8 sty 2011, o 19:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

rozw. równanie macierzowe

Post autor: asius »

proszę o pomoc w rozwiązaniu równania macierzy
\(\displaystyle{ \left[ \begin{array}{ccc}1&-1\\2&-2\end{array}\right]X\left[ \begin{array}{ccc}1&-3\\2&-6\end{array} \right] =\left[\begin{array}{ccc}2&-6\\2&-12\end{array} \right]}\)
Dziekuję z góry
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

rozw. równanie macierzowe

Post autor: rtuszyns »

\(\displaystyle{ AXB=C\\
XB=A^{-1}C\\
X=A^{-1}CB^{-1}}\)
asius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 8 sty 2011, o 19:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

rozw. równanie macierzowe

Post autor: asius »

macierz \(\displaystyle{ A ^{-1}}\) to znaczy że przestawiamy kolejnośc np. \(\displaystyle{ A=\left[ \begin{array}{ccc}1&2&\\-1&-2\end{array}\right]}\)-- 5 lut 2011, o 11:32 --?
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

rozw. równanie macierzowe

Post autor: rtuszyns »

Jest to macierz odwrotna.

Oczywiście można też wymnożyć wszystko i porównać odpowiednie wyrazy powstałych po obu stronach równania macierzy ale to prowadzi do układu czterech równań z czterema niewiadomymi.-- 5 lutego 2011, 10:40 --Jest to macierz odwrotna do macierzy \(\displaystyle{ A}\).

Oczywiście można też wymnożyć wszystko i porównać odpowiednie wyrazy powstałych po obu stronach równania macierzy ale to prowadzi do układu czterech równań z czterema niewiadomymi.
asius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 8 sty 2011, o 19:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

rozw. równanie macierzowe

Post autor: asius »

niewiem czy dobrze obliczyłam : \(\displaystyle{ \left[ \begin{array}{ccc}100&200\\-100&-200\end{array}\right]}\) jakiś taki dziwny wynik ...-- 5 lut 2011, o 11:45 --niewiem czy dobrze obliczyłam : \(\displaystyle{ \left[ \begin{array}{ccc}100&200\\-100&-200\end{array}\right]}\) jakiś taki dziwny wynik ...
aniaa91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 4 lut 2011, o 17:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

rozw. równanie macierzowe

Post autor: aniaa91 »

nie wiem jak to ma być ale wygląda podejrzanie:P bo przecież ta macierz jest osobliwa... czy to nie ma znaczenia?
asius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 8 sty 2011, o 19:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

rozw. równanie macierzowe

Post autor: asius »

chyba ma znaczenie. Chyba żle obliczyłam macierz odwrotną A i B. Ale teraz niewiem jak obliczyc bo wyznacznik macierzy A jest 0 więc jaka jest postac macierzy odwrotnej ?
ODPOWIEDZ