Macierze zmiany bazy.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
xari
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 16 wrz 2007, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Oleśnica

Macierze zmiany bazy.

Post autor: xari »

\(\displaystyle{ M(\varphi ) ^{D} _{C}}\) jest dana i należy podać przykłady baz \(\displaystyle{ C}\) i \(\displaystyle{ D}\).

Rozpisałam to:

\(\displaystyle{ M( \varphi ) ^{D} _{C}= M(id.) ^{D} _{st} \cdot M(\varphi) ^{st} _{st} \cdot M(id.) ^{st} _{C}}\) ale nie wiem co dalej i czy w ogóle moje początki są użyteczne.

Proszę o pomoc!
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Macierze zmiany bazy.

Post autor: xanowron »

xari pisze:\(\displaystyle{ M(\varphi ) ^{D} _{C}}\) jest dana i należy podać przykłady baz \(\displaystyle{ C}\) i \(\displaystyle{ D}\).
To jest bez sensu. Dobierając różne bazy możemy dostawać zupełnie różne przekształcenia. Macierz sama w sobie nie określa nam jednoznacznie przekształcenia. Jesteś pewna, że polecenie jest prawidłowe?
xari
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 16 wrz 2007, o 16:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Oleśnica

Macierze zmiany bazy.

Post autor: xari »

Pewnie źle to przekazałam. Zadanie jest takie:

Dana jest baza \(\displaystyle{ A={(1,1,1),(1,0,1),(1,1,0)}}\) przestrzeni \(\displaystyle{ R ^{3}}\) i baza \(\displaystyle{ B={(0,1),(1,4)}}\) przestrzeni \(\displaystyle{ R ^{2}}\). Niech \(\displaystyle{ \varphi : R ^{3} \rightarrow R ^{2}}\) będzie przekształceniem liniowym zadanym wzorem \(\displaystyle{ \varphi((x _{1}, x _{2},x _{3}))=(x _{1}+2x _{2}-x _{3}, 2x _{1}-x _{2}+x _{3})}\). Podać przykład takich baz \(\displaystyle{ C}\) w \(\displaystyle{ R ^{3}}\) oraz \(\displaystyle{ D}\) w \(\displaystyle{ R ^{2}}\), że \(\displaystyle{ M(\varphi) ^{D} _{C}= \left[\begin{array}{ccc}1&1&1\\1&2&0\end{array}\right]}\).
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Macierze zmiany bazy.

Post autor: xanowron »

Teraz z kolei nie wiem po co bazy \(\displaystyle{ A,B}\) są tu podane, ale nieważne

Wzór który napisałaś w swoim pierwszym poście może się tutaj przydać. Ja bym to zrobił tak, że za bazę \(\displaystyle{ D}\) wziąłbym bazę standardową, a wtedy macierz przejścia \(\displaystyle{ M(id) ^{D} _{st}}\) byłaby macierzą jednostkową i dostalibyśmy relatywnie proste równanie do rozwiązania.
Ten sposób to małe oszustwo, ale może ktoś inny podsunie coś zgrabniejszego, bo ja w tej chwili nie mam głowy do tego
pawels
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 5 wrz 2009, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 33 razy

Macierze zmiany bazy.

Post autor: pawels »

Dziwna treść- Bazy A i B nie pełnia tutaj żadnej roli. Układając współczynniki ze wzoru przekształcenia wierszami otrzymasz macierz tego przekształcenia w bazie standardowej. Pomnóż z lewej strony równość którą wcześniej napisałeś przez \(\displaystyle{ M(id.) ^{st} _{D}}\). Oznacz współczynniki niewiadomymi, przemnóż i przyrównaj dostając 6 równań i 12 niewiadomych. Gdy już otrzymasz jakieś rozwiązanie, to wstaw je do macierzy- wiersze każdej z nich są elementami odpowiednich baz.
ODPOWIEDZ