Twierdzenie Laplace'a

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
mistrz5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 18 gru 2010, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA

Twierdzenie Laplace'a

Post autor: mistrz5 »

Mam pytanie odnośnie twierdzenia Laplace.
Chodzi o wyliczenie wyznacznika macierzy stopnia 5 ,bo o ile wiem jak wyliczyć wyznacznik stopnia 4
(po prostu obieramy sobie jedną kolumnę lub wiersz i dodajemy poszczególne elementy każdego iloczynu wierza/kolumny i dopełnienia algebrainczego-i tutaj mam pytanie-bo minor wiadomo jak obliczyć stopnia 3:przy obliczaniu wyznacznika macierzy stopnia 4 i skreśleniu i-ty wiersza lub j-kolumny wychodzi minor stopnia 3,ale gdy byłby po skreśleniu i-tej wiersza lub j-tą kolmumy minor 4 stopnia to jak to obliczyć???metodą sarrusa da radę tylko 3 stopnia wyliczyć a nie 4.
Bardzo proszę o przykład jak obliczyć takie coś.
Piotr654
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Twierdzenie Laplace'a

Post autor: Piotr654 »

Jak zastosujesz metodę Laplace'a do obliczenia wyznacznika 5x5, to otrzymasz sume z wyznacznikami stopnia 4, wtedy dla każdego z tych wyznaczników znowu stosujesz metodę Laplace'a i masz sumę sum z wyznacznikami stopnia 3, potem dla każdej z tych macierzy znowu rozwinięcie Laplace'a i masz wyznaczniki 2x2, które już łatwo się oblicza. W praktyce tak się raczej nie robi ze względu na dużą ilośc tych sum; upraszcza się najpierw macierz tak aby wyzerować jak najwięcej wyrazów w jakieść kolumnie (wierszu).
mistrz5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 18 gru 2010, o 14:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA

Twierdzenie Laplace'a

Post autor: mistrz5 »

moge prosić jakiś przykład
Piotr654
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Twierdzenie Laplace'a

Post autor: Piotr654 »

Na Wikipedii jest piękny przykład pod hasłem Rozwinięcie Laplace'a
ODPOWIEDZ