Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Hubson1705
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2009, o 20:34
Płeć: Mężczyzna

Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Post autor: Hubson1705 »

Witam serdecznie!

Przygotowując się do egzaminów na studia napotkałem pewien problem z algorytmem pełnej eliminacji Gaussa. Otóż nie wiem skąd co się bierze. Chodzi tu głównie o to jak zastosować macierz odwrotną do tego zadania.
Metoda częściowej eliminacji Gaussa i pełnej \(\displaystyle{ [AB]\rightarrow[IX]}\) jest mi znana i rozumiem o co tam chodzi. Część operacji potrafię przełożyć na Tą metodę \(\displaystyle{ [ABI]\rightarrow [IXA^{-1}]}\), ale gubię się właśnie w tym miejscu z macierzą odwrotną.
Chciałbym aby ktoś kto to dobrze rozumie i potrafi to przekazać opisał to w tym temacie. Będę bardzo wdzięczny.

Dla ułatwienia podam konkretny przykład układu, na którym ćwiczyłem metodę częściową i pełną \(\displaystyle{ [AB]\rightarrow[IX]}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} x + y + 2z = 8 \\ x + 4z = 11 \\ 2x + y - 2z = 3\end{cases}}\)
Ostatnio zmieniony 29 gru 2010, o 13:45 przez xanowron, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Piotr654
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Post autor: Piotr654 »

Ale o co właściwie chodzi, o wytłumaczenie eliminacji Gaussa, czy użycia eliminacji Gaussa do znalezienia macierzy odwrotnej, czy jeszcze o coś innego?
Hubson1705
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2009, o 20:34
Płeć: Mężczyzna

Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Post autor: Hubson1705 »

O wytłumaczenie metody pełnej eliminacji Gaussa \(\displaystyle{ [ABI]\rightarrow [IXA^{-1}]}\) na podstawie tego układu
\(\displaystyle{ \begin{cases} x + y + 2z = 8 \\ x + 4z = 11 \\ 2x + y - 2z = 3\end{cases}}\)
Piotr654
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 15 gru 2010, o 18:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 17 razy

Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Post autor: Piotr654 »

Eliminacja Gaussa jest tylko jedna, to co piszesz to jest metoda Gaussa szukania macierzy odwrotnej do A. \(\displaystyle{ \left[ABI\right]\rightarrow \left[IXA^{-1}\right]}\), nie wiem skąd to jest wzięte, ale wygląda na częsc wytłumaczenia dlaczego można używać eliminacji Gaussa przy szukaniu macierzy odwrotnej.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2010, o 23:27 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Hubson1705
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2009, o 20:34
Płeć: Mężczyzna

Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Post autor: Hubson1705 »

A mógłbyś opisać jak używać tej eliminacji do znalezienia tej macierzy odwrotnej?

Bo wiem, że musimy działania poprowadzić tak, aby w macierzy otrzymać: macierz jednostkową , wynik [X] i macierz odwrotną \(\displaystyle{ [A^{-1}]}\). Tylko nie wiem jak otrzymać tą macierz odwrotną. Czy policzyć ją ze wzoru na \(\displaystyle{ A^{-1}}\) i wstawić do macierzy?
miodzio1988

Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Post autor: miodzio1988 »

206408.htm

poczytaj
Hubson1705
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2009, o 20:34
Płeć: Mężczyzna

Algorytm pełnej eliminacji Gaussa

Post autor: Hubson1705 »

Ok. dzięki. już rozgryzłem o co chodzi. Myliła mnie tylko ta macierz odwrotna, bo myślałem, że inaczej się wtedy postępuje. Jednak wszystko sprowadza się do działań elementarnych na wierszach.
ODPOWIEDZ