Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Prezi2907
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2010, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowe

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: Prezi2907 »

Proszę was o pomoc ponieważ jestem całkowicie w plecy przez prace z materiałami...
Oto treść zadania:

Stosując metodę numeryczną eliminacji Gaussa należy rozwiązać następujący układ równań:

\(\displaystyle{ \begin{cases} 3,23 x_{1} + 0,568 x _{2} \neg 12,8 x _{3} + 1,99 x _{4} = \neg 18,3\\
\neg 31,6 x _{1} + 22,5 x _{2} + a _{1} a _{2} , a _{3} x _{3} + 5,17 x _{4} = 213\\
5,67 x_{1} + 0, a_{2} a_{3} a_{1} x _{2} + 33,1x _{3} + 91,9 x _{4} = 0,551\\
27,3 x _{1} + 61,8 x _{2} \neg 0,128 x _{3} + 12,4 x _{4} = 34,5 \end{cases}}\)


gdzie:
a1 – trzecia od końca cyfra w numerze indeksu
a2 – przedostatnia cyfra w numerze indeksu
a3 – ostatnia cyfra w numerze indeksu

W sprawozdaniu należy podać wartości elementów rozszerzonej macierzy współczynników
przy niewiadomych na etapach po eliminacji kolejnych zmiennych.

Ps. Tam gdzie jest miał być "-" dawałem
eg bo nie chciało mi "-" pokazać...
Za wszelką pomoc dziękuję bardzo i liczę na szybką odpowiedź...
miodzio1988

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: miodzio1988 »

A jaka to jest metoda numeryczna eliminacji Gaussa?

Bo widziałem masę różnych numerycznych wariantów eliminacji Gaussa. Sprecyzuj zatem.

Jeśli chodzi o kod to znajdziesz taki kod wszędzie praktycznie (ostatnio wrzucałem w Matlabie napisany)

Jeśli chodzi o to, żeby to zrobić ręcznie to masz schemat . Zastosuj go
Prezi2907
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2010, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowe

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: Prezi2907 »

No właśnie nie jest podana... Widzisz dałem dokładnie całe zadanie jeśli chodzi o treść...
Najgorsze jest to że muszę mieć to rozpisane dokładnie co po kolei robiłem a ja nawet nie wiem jak się zabrać za to

Inaczej nie zawracałbym wam interesu bo i tak mam pełen respekt dla was za waszą wiedzę...
miodzio1988

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: miodzio1988 »

Prezi2907 pisze: Najgorsze jest to że muszę mieć to rozpisane dokładnie co po kolei robiłem a ja nawet nie wiem jak się zabrać za to

To ja bym się nie śmiał na Twoim miejscu.



proszę się zapoznać z taką normalną metodą eliminacji Gaussa. Gotowca nie dostaniesz, więc od razu zacznij robić ten przykład.

Jak już przez to przejdziemy to pomyślimy o tym, żeby koszt tego algorytmu był najniższy
Prezi2907
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2010, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowe

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: Prezi2907 »

Prezi2907 pisze: gdzie:
a1 – trzecia od końca cyfra w numerze indeksu
a2 – przedostatnia cyfra w numerze indeksu
a3 – ostatnia cyfra w numerze indeksu

W sprawozdaniu należy podać wartości elementów rozszerzonej macierzy współczynników
przy niewiadomych na etapach po eliminacji kolejnych zmiennych.
To jest najistotniejsze do zrobienia plus oczywiście cała rozpiska z zadania... Metoda może być prawdopodobnie dowolna... Uwierz mi proszę jestem totalnym cieniasem z Metod Numerycznych a niestety nakład jest na to duży... Poratujesz jakoś? Czy dalej w sieci buszować bo 3 dni już się głowie i ruszyć z sprawozdaniem nie mogę

@edit
Możesz mówić że jestem cholernie głupi ale ja po prostu tego nie ogarnę mimo rozpisywania tego tak jak jest tam... do tego te a1 a2 a3 itd łączone w działaniu rozbijają mnie i nie wiem co w ogóle z nimi ogarnąć...
miodzio1988

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: miodzio1988 »

Poratujesz jakoś? Czy dalej w sieci buszować bo 3 dni już się głowie i ruszyć z sprawozdaniem nie mogę
Poratowałem. W linku masz wszystko. Teraz od Ciebie zależy czy zaczniesz to robić czy nie. Nie zaczniesz to nie bedzie pomocy. Zaczniesz to naprowadzę
Prezi2907
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2010, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowe

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: Prezi2907 »

miodzio1988 pisze: To ja bym się nie śmiał na Twoim miejscu.

Wiesz płakać nie będę bo to nie koniec świata... Po prostu nie raz u was na forum (nie będąc zarejestrowanym) znalazłem odpowiedź na moje pytania ale często było tak że mimo waszych chęci by człowiek coś sam od siebie napisał to nie było mowy o ruszeniu. Niektórzy z matmą mają jak z czytaniem a nie którzy gorzej ją interpretują i rozumieją niż kod napisany w javie przez jakiegoś programistę bez <tab> 'a...

Także wyjdę na osła ale proszę o wielką przysługę...

-- 17 gru 2010, o 21:36 --

To pierwsze pytanie co mam zrobić z tymi a1 a2 itd...? Rozumiem że opierać muszę się na metodzie równań liniowych ?
miodzio1988

Eliminacja metodą Gaussa na układzie równań...

Post autor: miodzio1988 »

1 krok.

Dzielisz pierwszy wiersz przez \(\displaystyle{ 3,23}\). Tak aby mieć jedynkę w lewym górnym rogu. Jedynką zerujesz całą kolumnę ( oprócz samej jedynki). Zrób to.
ODPOWIEDZ