Wektory, wyznaczanie kąta

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
dzejkobs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2010, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland

Wektory, wyznaczanie kąta

Post autor: dzejkobs »

Witam, mam wektor o współrzędnych \(\displaystyle{ \vec{a} = 11i + 5j -7k}\), gdzie \(\displaystyle{ i,j,k}\) to wersory układu prawoskrętnego. Mam wyznaczyć kąt pomiędzy tym wektorem a dodatnim kierunkiem osi z. Moje rozumowanie wyglada nastepujaca: obieram przykładowy wektor lezacy na osi z, np \(\displaystyle{ \vec{b} = 0i + 0j + 7k}\), następnie obliczam 2 iloczyny skalarne wektorow a i b: jeden wg wzoru ze wspolrzednymi wektorow, drugi wg wzoru zawierajacego cosinus kata miedzy wektorami a i b, a następnie je porownóje i wyliczam cosinus tego kąta. Później wartość kąta ustalam poprzez obliczenie arc cosinusa. Czy rozumowanie jest poprawne?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Wektory, wyznaczanie kąta

Post autor: Inkwizytor »

jak najbardziej a żeby być precyzyjnym to chodzi o ten wzór:
\(\displaystyle{ cos \sphericalangle = \frac{ \vec{a} \ o \ \vec{b} }{|\vec{a}| \cdot |\vec{b}|}}\)
dzejkobs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 29 lis 2010, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland

Wektory, wyznaczanie kąta

Post autor: dzejkobs »

A jak obliczyć składowa wektora A na kierunek wektora B, gdy wektory przedstawione sa za pomoca wersorow?
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Wektory, wyznaczanie kąta

Post autor: Inkwizytor »

Nie do końca rozumiem pytanie.
\(\displaystyle{ \vec{a} = 11i + 5j -7k \Rightarrow \vec{a} = [11, 5, -7] \\
\vec{b} = 0i + 0j + 7k \Rightarrow \vec{b} = [0, 0, 7]}\)

i dalej liczysz ich długości oraz ich iloczyn skalarny "po współrzędnych" i podstawiasz do wzoru.
ODPOWIEDZ