Układ r-ń z parametrem Politechnika

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Peterr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 lis 2006, o 20:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Układ r-ń z parametrem Politechnika

Post autor: Peterr »

Witam mam mały problem, za tydzień koło a nigdzie nie moge znaleźć sposobu jak rozwiązać takie zadanko: Zbadaj rozwiązywalność układów równań w zależności od parametru a.

ax+(2a+3)y+2az = 3a+9
(2a-2)x+(3a+1)y+(4a-4)z=7a+1

Otóż gdyby były 3 równania to możnaby policzyć wyznacznik główny i wtedy rozważyć co się dzieje dla miejsc zerowych powstałego wielomianu. A tak to nie wiem jak zrobić, jak ma ktoś jakiś pomysł to prosze o odpowiedź.

Wynik z odpowiedzi: dla a=-3 ukł. sprzeczny ; dla a=2 niesk. wiele rozw. w zależności od 2 parametrów, dla (a≠3 i a≠2) niesk. wiele rozw. w zależności od 1 parametru.
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Układ r-ń z parametrem Politechnika

Post autor: Calasilyar »

z tego, co wiem musisz wziąc jedna zmienną jako parametr i liczyc normalnie z wyznaczników
Żabcia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 23 lis 2004, o 15:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sulejówek

Układ r-ń z parametrem Politechnika

Post autor: Żabcia »

najłatwiej, jak zrobisz sobie macierz zlożoną z równań, wystarczy doprowadzic ją do postaci schodkowej, wtedy powinien ci zostac wsółczynnik przy y i wynik równania. Stamtąd można wyliczyc, że faktycznie dla a=-3 jest sprzeczny a dla a=2 tożsamościowy. O wiele latwiej, niż z wyznaczników powodzenia
ODPOWIEDZ