Równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
nelik1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2004, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy

Równanie macierzowe

Post autor: nelik1987 »

Witam mam do rozwiązania równie macierzowe gdzie trzeba wyliczyć X jak to zrobić, proszę o podanie mi tylko wzoru na policzenie X bo oczywiście obliczenia na macierzach wykonam sam.


\(\displaystyle{ AX - A = 2X}\) \(\displaystyle{ Gdzie}\) \(\displaystyle{ A =\left[\begin{array}{ccc}3&0&0\\0&5&0\\1&0&5\end{array}\right]}\)
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

Równanie macierzowe

Post autor: wb »

\(\displaystyle{ AX-A=2X \\ AX-2X=A \\ (A-2)X=A \\ X=(A-2)^{-1}A}\)
Awatar użytkownika
nelik1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2004, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy

Równanie macierzowe

Post autor: nelik1987 »

problem w tym ze pierwszy raz spotkałem się róznicą macierzy i liczby jak to się liczy czy macierz odjąć na przykład 2 to jest macierz odjąć macierz złożona z zamych dwójek czyli od każdego wyrazu trzeb odjąć 2??
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Równanie macierzowe

Post autor: Calasilyar »

myślę, że to będzie 2 to będzie 2I (macierz jednostkowa)... ale nie jestem pewien
MGT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 7 lis 2006, o 12:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 20 razy

Równanie macierzowe

Post autor: MGT »

wb pisze:\(\displaystyle{ AX-A=2X \\ AX-2X=A \\ (A-2)X=A \\ X=(A-2)^{-1}A}\)
e... sorry, ale chyba od macierzy nie można odejmować liczby. tzn można od każdego elementu odjąć jakąś liczbę, niemniej w tym wypadku chodzi o dwie macierze jednostkowe:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}2&0&0\\0&2&0\\0&0&2\end{array}\right]}\)

poza tym:

\(\displaystyle{ AA^{-1} = I\ a\ nie\ 1}\)
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

Równanie macierzowe

Post autor: wb »

Mnożenie macierzy przez liczbę (2X) polega na mnożeniu wszystkich elementów macierzy przez liczbę. W związku z tym A-2 oznacza odejmowanie 2 od wszystkich elementów macierzy A.
MGT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 7 lis 2006, o 12:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 20 razy

Równanie macierzowe

Post autor: MGT »

wb pisze:Mnożenie macierzy przez liczbę (2X) polega na mnożeniu wszystkich elementów macierzy przez liczbę. W związku z tym A-2 oznacza odejmowanie 2 od wszystkich elementów macierzy A.
Mnożenie przez liczbę, a dodawanie liczby to dwie różne kwestie... poza tym nie zapominaj o tym co napisałem na samym dole. Tam po prostu moim zdaniem będzie (A-2I)

PS. Policzyłem to:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}3&0&0\\0&\frac{5}{3}&0\\-\frac{2}{3}&0&\frac{5}{3}\end{array}\right]\\}\)
Awatar użytkownika
nelik1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2004, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 3 razy

Równanie macierzowe

Post autor: nelik1987 »

no mi też tak wyszło więc chyba jest ok dziękuję. jeszcze spytam wykładowcy co on na ten tem,at ale myślę że jest ok i dziękuję jeszcze raz
3erty7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 sty 2007, o 01:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WW

Równanie macierzowe

Post autor: 3erty7 »

takze bylem przekonany co do faktu "nie istnienia" odejmowania i dodawania skalara do macierzy, jednak... wlasnie dostalem do zrobienia projekt z programowanie polegajacy na stworzeniu kalkulatora dla macierzy i poza wieloma innymi dzialaniami ma on rowniez zawierac: "[...] dodawanie (+) liczby do macierzy, odejmowanie (-) macierzy od liczby i odwrotnie"!!!!!!!!!!! Za nic w swiecie nie mam pojęcia co tez oznaczaja te dzialania. Jeszcze nie tak dawno wykladowca na algebrze klarowal mi, ze nie mozna dodawac/odejmowac liczby od/do macierzy a tutaj nie dosc, ze mam odejmowac liczbe od M to jeszcze odejmowac macierz od liczby!!! Niezwykle ciekawe...
ODPOWIEDZ