problem z jednoformą

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
krolas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2010, o 20:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

problem z jednoformą

Post autor: krolas »

nie mogę sobie poradzić z takim zadaniem, je jeżeli ktoś mógłby mi pomóc i zrobić w takiej ilości kroków która pozwoli mi na zrozumienie, byłbym bardzo wdzięczny.

"Dany jest wektor: A= (2,1,1,0). Znajdź składowe jednoformy p jeśli p(A)=1"

Pozdrowienia
Krolas
shvedeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 23:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 25 razy

problem z jednoformą

Post autor: shvedeq »

Na początek napiszę, że będę korzystał z . Oznaczenia:
\(\displaystyle{ \{e^j\}_{j=1}^{4}}\) standardowa baza w \(\displaystyle{ \mathbb R^4}\) ; np \(\displaystyle{ e^2=(0,1,0,0)^T}\)
\(\displaystyle{ \{e_j\}_{j=1}^{4}}\) baza dualna, tzn tże: \(\displaystyle{ e_j(e^k)=\delta_j^k}\). np \(\displaystyle{ e_2=(0,1,0,0)}\)
Twój wektor można w bazie standardowej rozpisać w ten sposób:
\(\displaystyle{ A=2e^1+e^2+e^3}\). Jednoformę rozpiszemy w bazie dualnej: \(\displaystyle{ p=p^j e_j}\). Naszym zadaniem jest wyznaczyć współczynniki \(\displaystyle{ p^j}\). W tych oznaczeniach mamy:
\(\displaystyle{ p(A)=p(2e^1+e^2+e^3)=2p(e^1)+p(e^2)+p(e^3)=2p^je_j(e^1)+ p^je_j(e^2)+p^je_j(e^3)=2p^j\delta_j^1+p^j\delta_j^2+p^j\delta_j^3=2p^1+p^2+p^3=1}\)
Niech \(\displaystyle{ p^1=p^2=0}\) wówczas \(\displaystyle{ p^3=1}\). Czwarta składowa tej jednoformy może być dowolna (dla prostoty przyjmijmy zero). Czyli \(\displaystyle{ p=(0,0,1,0)}\). Prostym rachunkiem przekonujemy się, że faktycznie \(\displaystyle{ p(A)=1}\)
ODPOWIEDZ