równanie plaszczyzny, dane dwa punkty i pł. prostopadła

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
justyna86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 lis 2010, o 22:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

równanie plaszczyzny, dane dwa punkty i pł. prostopadła

Post autor: justyna86 »

Witam,

Na napisanie całego tytułu zabrakło mi miejsca.

Nie wiem jak się za to zabrać:
Znaleźć równanie prostej H przechodzącej przez dwa punkty \(\displaystyle{ P_1 (2,2,1), P_2 (4,3,2)}\) i prostopadłej do płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi: x+2y-z-1=0}\) oraz odległość punktu \(\displaystyle{ P_0 (2,2,5)}\) od płaszczyzny H.

Są podobne zadania, ale dotyczą one przechodzenia przez 1 lub 3 punkty. Nie znalazłam zadania łączącego wszystkie elementy.
Mi się wydaje, że z \(\displaystyle{ P_1}\) i \(\displaystyle{ P_2}\) należy zrobić wektor.

Dziękuję za pomoc:)
Ostatnio zmieniony 10 lis 2010, o 21:59 przez Crizz, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Proszę nawet proste wyrażenia umieszczać wewnątrz klamer [latex][/latex].
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

równanie plaszczyzny, dane dwa punkty i pł. prostopadła

Post autor: Crizz »

Płaszczyzna prostopadła do wektora \(\displaystyle{ [A,B,C]}\) ma równanie \(\displaystyle{ Ax+By+Cz+D=0}\). Wystarczy zatem znaleźć wektor \(\displaystyle{ [A,B,C]}\) prostopadły do szukanej płaszczyzny, a potem podstawić do powyższego równania dowolny ze znanych punktów szukanej płaszczyzny, żeby wyliczyć \(\displaystyle{ D}\).

Zauważ, że z powyższej własności wynika, iż wektor \(\displaystyle{ [A,B,C]}\) jest prostopadły do analogicznego wektora płaszczyzny \(\displaystyle{ \pi}\): \(\displaystyle{ [1,2,-1]}\), a także do wektora \(\displaystyle{ \vec{P_1P_2}}\). Takim wektorem jest np. \(\displaystyle{ [1,2,-1] \times \vec{P_1P_2}}\).
ODPOWIEDZ