Szukanie bazy znając dwa jej wektory

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
dusiaczek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 1 lis 2010, o 16:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Podziękował: 2 razy

Szukanie bazy znając dwa jej wektory

Post autor: dusiaczek91 »

Znaleźć bazę przestrzeni \(\displaystyle{ R^{3}}\) zawierającą wektory \(\displaystyle{ u= (6,-1,5), \ v= (-3,0,2)}\). Jest jakaś konkretna metoda, żeby znaleźć tą baze, czy na zasadzie prób i błędów??
Ostatnio zmieniony 1 lis 2010, o 19:53 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Po coś tego LaTeX-a chyba wymyślili, na przykład żeby zapisywać w nim wyrażenia matematyczne?
Tomasz Tkaczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 20 cze 2008, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 93 razy

Szukanie bazy znając dwa jej wektory

Post autor: Tomasz Tkaczyk »

Sprawdź, że te dwa wektory są liniowo niezależne i znajdź trzeci liniowo niezależny z tymi dwoma.
dusiaczek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 1 lis 2010, o 16:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Podziękował: 2 razy

Szukanie bazy znając dwa jej wektory

Post autor: dusiaczek91 »

no to akurat wydaje się oczywiste xD moje pytanie dotyczyło jak znaleźć ten trzeci, liniowo niezależny wektor. czy pomocne będzie, że odpowiednie współrzędne nie mogą być proporcjonalne????
Tomasz Tkaczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 476
Rejestracja: 20 cze 2008, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 93 razy

Szukanie bazy znając dwa jej wektory

Post autor: Tomasz Tkaczyk »

Wiesz, jak się sprawdza liniową niezależność trzech wektorów? Nie wystarczy, że będzie nieproporcjonalny do każdego z osobna. Trzeci nie może należeć do płaszczyzny generowanej przez pierwsze dwa. Jeśli te dwa podane w zadaniu są liniowo niezależne, to jako trzeci można wziąć na przykład ich iloczyn wektorowy.

Można też wypisać "na chybił trafił" jakiś wektor z \(\displaystyle{ \mathbb{R}^{3}}\). Jest bardzo prawdopodobne, że będzie liniowo niezależny z pozostałymi. Tylko trzeba to sprawdzić oczywiście.
dusiaczek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 1 lis 2010, o 16:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: krk
Podziękował: 2 razy

Szukanie bazy znając dwa jej wektory

Post autor: dusiaczek91 »

Tak, wiem jak się to sprawdza Twoja odpowiedź rozwiała mi moje wątpliwości, za co dziękuje ślicznie
ODPOWIEDZ