Wyznaczenie wartości bezwzględnej macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
BLAZO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2008, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Wyznaczenie wartości bezwzględnej macierzy

Post autor: BLAZO »

Mam kilka zadań obliczyć w SCILABIE lecz nie za bardzo wiem o co chodzi. Potrzebuję raczej teorii, jakiś przykładów i małego wytłumaczenia. Mianowicie są to zadania:

[1 0;-1 4]([1 4; 6 5]-[2 6; 5 0])- W tym zadaniu muszę wyznaczyć wartość bezwględną 1 wartości własnej macierzy. Tylko problem jest w tym że nie wiem jak się wyznacza tą 1 wartość bezwzględną i ogólnie wart.bezwgl. Jeżeli ktoś byłby taki miły i wyłumaczył mi jak zrobić to zadanie to byłbym wdzięczny. Chcę sie tego nauczyć a nie tylko zdobyć rozwiązanie i NARA.

2[3 4; -5 1]-3*[1 0; 2 4] - Tutaj mam wyznaczyć wartość bezwględna wartości macierzy. Czyli tak jak wyżej tylko że tam było 1 wartości a tutaj z tego co wyczytałem sama wartość bezwzględna wartości macierzy.Proszę o wyjaśnienie.


Proszę o sprawdzenie i wytłumaczenie reszty zadań.
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

Wyznaczenie wartości bezwzględnej macierzy

Post autor: kadiii »

Troszkę trudno ci wszystko tłumaczyć skoro nie masz żadnych podstaw.
1)Treść nie jest dość ścisła - można się domyśleć, ze masz wyznaczyć jedną z wartości własnych macierzy(dostaniesz jakś liczbę) i następnie zwyczajnie obliczyć jej wartość bezwzględną czyli podać bez ewentualnego znaku minus.
Aby wyznaczyć wartości własne musisz rozwiązać \(\displaystyle{ det(A-\lambda I)}\)
2)Tutaj musisz obliczyc wyznacznik macierzy i dalej jak wyzej
Ogólnie to nie wiem skąd masz te zadania, ale jeśli nie musisz ich robić "na wczoraj" to weź lepiej jakś książke do Algebry i zapoznaj sie z podstawami.
BLAZO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2008, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Wyznaczenie wartości bezwzględnej macierzy

Post autor: BLAZO »

kadiii, Zadania mam z wstępu do informatyki i takie dostałem zadania. Tzn zmieniają mi się liczby ale często mam zadania na właśnie podanie 1 wartości macierzy.-- 20 października 2010, 09:41 --Mógłby mi ktoś pomoc rozwiązać te zadania bo ni cholery nie potrafię tego zrobić.
ODPOWIEDZ