Wyznacznik macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Onizuke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 sie 2010, o 00:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wyznacznik macierzy

Post autor: Onizuke »

Mam mały problem z tym zagadnieniem. Wiem jak się liczy wyznacznik macierzy, że jeżeli jest równy 0 to nie ma macierzy odwrotnej, że jest wykorzystywany we wzorach Cramera i tak dalej. Interesuje mnie skąd wziął się wyznacznik, dlaczego właśnie tak się go liczy, dlaczego nazywa się to także przekształceniem liniowym reprezentowanego przez macierz.

Jeżeli mogę jeszcze w tym temacie zapytać, dlaczego macierze mnoży tak a nie inaczej.
miodzio1988

Wyznacznik macierzy

Post autor: miodzio1988 »

Powstały te pojęcia (schematy ) , bo miały dobre zastosowania. W metodach numerycznych np.
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Wyznacznik macierzy

Post autor: pyzol »

Onizuke pisze: Jeżeli mogę jeszcze w tym temacie zapytać, dlaczego macierze mnoży tak a nie inaczej.
Chcemy np zapisac macierzowo uklad rowan:
\(\displaystyle{ \begin{cases} 2x+y=3\\ x+y=2 \end{cases}\\
\left[ \begin{array}{cc}
2&1\\
1&1
\end{array}\right] \left[\begin{array}{c}
x\\
y
\end{array}\right]=\right \left[\begin{array}{c}
3\\
2
\end{array}\right]}\)

I w ogole wszystko sie fajnie sklada.
Onizuke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 sie 2010, o 00:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wyznacznik macierzy

Post autor: Onizuke »

Moim zdaniem ładniej by to wyglądało tak : \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2&1\\1&1\end{array}\right]}\) \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}x&y\end{array}\right]}\) ale jest niepoprawnie co do wyznaczników to powstały bo były potrzebne, to wiadomo ale jak powstały? w necie znalazłem coś takiego . Jest tu nawet wyprowadzona definicja wyznacznika, nie wiem tylko skąd się wzięły podstawy do jego wyznaczenia
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Wyznacznik macierzy

Post autor: scyth »

Historia macierzy:
... nants.html
Czyli powstały bardzo dawno temu i służyły rozwiązywaniu trzech równań liniowych, choć sposób był nieco inny niż współczesny. Jak ktoś ma wakacje to niech przetłumaczy
Kopia z linku:    
Onizuke
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 sie 2010, o 00:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wyznacznik macierzy

Post autor: Onizuke »

powoli się przez to przebijam i jest to całkiem ciekawe, dzięki może znajedę to czego szukam
ODPOWIEDZ