Ile rozwiązań ma takie równanie

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
skirki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2010, o 12:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Ile rozwiązań ma takie równanie

Post autor: skirki »

Witam mam do omówienia szczególne rozwiązania równania macierzowego w ciele \(\displaystyle{ Z ^{3} _{26}->Z ^{3} _{26}}\)

dane równaniem f(v)= Av+b
gdzie:\(\displaystyle{ v,b \in Z ^{3} _{26}}\) a \(\displaystyle{ A \in Z ^{3x}^{3}}\)

mam dane f(17,4,3) = (14,13,4)
do przedyskutowania ilość możliwych wsp A i B

Wydaje mi się że może być ich nieskończenie wiele, ale nie umiem tego udowodnić.
Oraz mam pytanie: jednoznaczne wyznaczenie macierzy A i B możliwe było by w przypadku gdy dane były by 3 pary wektory V i f(V), czy źle myśle?
szw1710

Ile rozwiązań ma takie równanie

Post autor: szw1710 »

Wydaje mi się że może być ich nieskończenie wiele, ale nie umiem tego udowodnić.
No nie za bardzo, bo w pierścieniu mamy skończenie wiele elementów, więc zarówno macierzy \(\displaystyle{ 3\times 3}\), jak i współczynników \(\displaystyle{ b}\), jest skończenie wiele.


--- edit

Przeoczyłem, że macierze miały być o wyrazach całkowitych, a nie z \(\displaystyle{ \mathbb{Z}_{26}}\). Od razu więc nie odpowiem

--- kolejny edit

Ale jak wobec tego rozumieć wzór \(\displaystyle{ f(v)=Av+b}\), jeśli macierz \(\displaystyle{ A}\) ma mieć wyrazy całkowite? Chyba modulo 26, tzn. \(\displaystyle{ f(v)=(Av+b)\mod 26}\), gdzie dzielenie modulo wykonujemy na wszystkich wyrazach odpowiedniego wektora.
skirki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2010, o 12:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Ile rozwiązań ma takie równanie

Post autor: skirki »

tak chodzi o \(\displaystyle{ f(v)=(Av+b) mod 26}\) gdzie współczynniki są całkowite.

ja również popełniłem błąd bo w takim razie jest skończenie wiele macierzy A i b ale macierz A zależy od b, i na odwrót. Chodzi o to że nie znalazłem techniki żeby jednoznacznie wyznaczyć możliwe A i b albo przynajmniej zależność między A i b.

Jedyne co zauważyłem, że niezależnie przez jaki wektor A wymnożymy v można dobrać takie b że Av+b da nam taki wynik jakiego potrzebujemy, co oznacza że takich par jest bardzo dużo i \(\displaystyle{ \wedge A \in Z ^{3x3} \vee b \in Z ^{3} : b=f(v)-Av}\)
a taka jedna para v i f(v) w ograniczeniu zbioru szukanych A i b nie za bardzo nam pomaga
ODPOWIEDZ