Problem z zapisem macierzy z wektorami

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
knifer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 30 sty 2010, o 20:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Problem z zapisem macierzy z wektorami

Post autor: knifer »

Jeśli można to mam pytanie jak prawidłowo powinno się zapisywać wektory sprawdzając ich zależność?
Tzn. mam np 3 wektory i mam sprawdzić czy są liniowo zależne/niezależne to tworząc z nich macierz zapisuję je pionowo czy poziomo ? Bądź też sprawdzając czy dany wektor należy do przestrzeni stworzonej z tych 3 wektorów to też pionowo czy poziomo ?
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Problem z zapisem macierzy z wektorami

Post autor: BettyBoo »

Jeśli rozpiszesz sobie definicję liniowej niezależności, to otrzymasz w efekcie macierz, której kolumnami są podane wektory (o ile mowa o wektorach w \(\displaystyle{ R^n}\)). Jeśli chodzi o same rachunki to w tym przypadku jest to obojętne, czy zapiszesz wektory kolumnami czy wierszami (ponieważ to jest kwestia rzędu a on się nie zmieni).

Natomiast jeśli sprawdzasz czy wektor należy do przestrzeni, to już musi być wszystko kolumnami (bo sprawdzasz rozwiązywalnośc odpowiedniego układu równań, który powstaje z warunku).

Wniosek: bezpieczniej jest zawsze robić zgodnie z definicją - czyli wektory wpisujesz zawsze kolumnami.

Pozdrawiam.
knifer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 30 sty 2010, o 20:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz

Problem z zapisem macierzy z wektorami

Post autor: knifer »

Wielkie dzięki. Życie mi ratujesz
ODPOWIEDZ