Wektory prostopadłe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Szadix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 lis 2009, o 21:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań

Wektory prostopadłe

Post autor: Szadix »

Witam!

Mam teraz na matematyce proste i płaszczyzny w przestrzeni. Wszystko rozumiem tylko jak przychodzi do napisania równania parametrycznego płaszczyzny, nie mam pojęcia jak utworzyć 2 wektory prostopadłe do podanego wektora załóżmy u. Jest na to jakiś sposób wzór? Albo gdyby ktoś mógł mniej więcej opisać rozwiązanie konkretnego przykładu, nie musi to być dokładnie krok po kroku wystarczy tylko jakiś zarys. Wiem tyle, że wektory są prostopadłe jeżeli ich iloczyn skalarny wynosi 0.

Proszę o pomoc [;
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Wektory prostopadłe

Post autor: BettyBoo »

Wystarczy to zrobić jakkolwiek, skoro te wektory nie są podane, tylko masz je "wymyślić".

Jeśli masz dany wektor \(\displaystyle{ [a,b,c],\ a\neq 0}\), to wtedy najprościej wziąć wektory \(\displaystyle{ [c,0,-a]}\) oraz \(\displaystyle{ [b,-a,0]}\) - są one prostopadłe do podanego wektora i nierównoległe do siebie.

Jeśli \(\displaystyle{ a=0}\), czyli masz podany wektor \(\displaystyle{ [0,b,c]}\), to wtedy bierzesz np. \(\displaystyle{ [1,0,0],\ [0,c,-b]}\).

Pozdrawiam.
Szadix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 lis 2009, o 21:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań

Wektory prostopadłe

Post autor: Szadix »

Dziekuje bardzo za pomoc Juz wszystko jasne
Mozliwe ze dzieki Tobie i wektorom prostopadłym zalicze jutro ćwiki z matmy ;d
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ