Wektor będący kombinacją liniową 2 innych wektorów i ortog.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
pc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 8 gru 2008, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: okolice Krakowa
Podziękował: 27 razy

Wektor będący kombinacją liniową 2 innych wektorów i ortog.

Post autor: pc »

Niestety nie mogłem być na ostatnich zajęciach i na ostatnim wykładzie, gdzie to było wytłumaczone - jak wynika z treści zadania, dlatego proszę o jak najbardziej szczegółową pomoc.
-----

Niech
\(\displaystyle{ u = \begin{pmatrix} 1 \\ -1 \\ i \end{pmatrix} \ \ \ \ \ \ v = \begin{pmatrix} 1 \\ 0 \\ i \end{pmatrix}}\)

Proszę znaleźć wektor w będacy kombinacją liniową wektorów u i v i ortogonalny względem iloczynu skalarnego:
\(\displaystyle{ g(u,v) = Tr(u^{+}*v)}\)
(gdzie + to chyba trochę inny symbol - podobny do plusa albo krzyża, niestety nie mam pojęcia jak się nazywa i do czego służy, prosiłbym o wytłumaczenie także w tej kwestii)
do wektora u.

Wskazówka: wektora w należy poszukiwać w postaci \(\displaystyle{ w=v-\alpha u}\), gdzie \(\displaystyle{ \alpha}\) jest liczbą zespoloną, tak jak robiliśmy to na ćwiczeniach - należy wykorzystać warunek ortogonalności u i w.
pc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 8 gru 2008, o 13:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: okolice Krakowa
Podziękował: 27 razy

Wektor będący kombinacją liniową 2 innych wektorów i ortog.

Post autor: pc »

Powyższy post raczej nie jest na temat, dlatego nadal bardzo proszę o pomoc z zadaniem, bo nawet nie wiem jak "je ruszyć" -- 21 maja 2010, 16:22 --Ok, ten krzyżyk to raczej na pewno sprzężenie hermitowskie. Bardzo proszę o pomoc
ImSoUnreal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2010, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Wektor będący kombinacją liniową 2 innych wektorów i ortog.

Post autor: ImSoUnreal »

Dołączam się do pytania. O Wielki Lordzie Hadaszu, zmiłuj się nad nami...
ODPOWIEDZ