forma kwadrat

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
jace17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 16:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

forma kwadrat

Post autor: jace17 »

Witma czy moglby mi ktos najprostszymi słowami objaśnic zapis f(x)=\(\displaystyle{ X^{T}}\)AX.Nie jestem matematykiem wiec te definicje do mnie nie przemawiają.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

forma kwadrat

Post autor: Kartezjusz »

Masz macierze A i X
AX=iloczyn macierzy- tak jak we wzorze( miałeś?)
\(\displaystyle{ A^{T}}\)oznacza macierz transponowaną czyli wiersze pozamieniane z kolumnami.
jace17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 16:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

forma kwadrat

Post autor: jace17 »

No dobra ja wiem ze forma kwadratowa to iloczyn odpowiednich macierzy ale do czego to mozna wykorzystac czy to jest odpowiednik funkcji kwadratowej dla wektorów?, bo we wszystkich jakis wyprowadzeniach napotykam sie na to dlaczego akurat to?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

forma kwadrat

Post autor: Kartezjusz »

Rozważmy sobie funkcję
\(\displaystyle{ f(x,y)}\) addytywną i jednorodną względem każdej zmiennej. Wówczas
wybieramy wektor ciąg n -wektorów niezależnych i których kombinacja liniowa może utworzyć dowolny inny wektor w danej przestrzeni.Wówczas. Teraz liczysz
\(\displaystyle{ f(x_{i},x_{j})}\)tej funkcji i wartość watawiasz na (ij) miejscu macierzy.
Tak utworzona macierz jest macierzą tej funkcji. i daje przedstawić się w tej postaci
właśnie \(\displaystyle{ f(x,x)=XAX^{T}}\)Gdzie A jest tą macierzą funkcji.
ODPOWIEDZ