Kilka ciekawych zadan z Algebry Liniowej

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Kezo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 9 paź 2006, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Kilka ciekawych zadan z Algebry Liniowej

Post autor: Kezo »

Witam wlasnie dostalem kilka ciekawych zadan do rozwiazania i za bardzo nie wiem jak sie do tego zabrac cos mi wychodzi ale nie wiem czy dobrze mysle jesli ktos by byl uprzejmy ukazac mi jak mniej wiecej rozwiazac te zadania bede wdzieczny. O to zadania
1. Dany jest punkt A(-1,6). Znajdz wspołrzedne punktu B lezacego na osi Ox jezeli wiadomo ze odcinek AB tworzy z osia Ox kąt (a)30°; (b) 135°;(c)120;(d)90°(wiem ze napewno w tym zadaniu trzeba posluzyc sie wspolczynikiem kierunkowym)
2.Znalezc punkt rowno oddalony od obu osi wspolrzednych i od punktu (-3,6)
3.Znajdz wspolrzedne punktu, w ktorym promien swiatla biegnacy od punktu A(-3,2) musi sie odbic od osi Ox by dotrzec do punktu (a) (3,4); (b) (7,3);(c) (-11,3)
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Kilka ciekawych zadan z Algebry Liniowej

Post autor: Calasilyar »

zad.3.
A(-3,2)
X(x;0)
robisz funkcję liniową (1), której wykres przechodzi przez A i X, następnie funkcję liniową (2), której wykres przebiega przez X i (3,4). nastepnie korzystasz z tego, że mając funkcję f(x)=ax+b, \(\displaystyle{ f'(x)=tg\alpha}\) gdzie alfa to kąt tworzony z osią OX. z tego wynika, że kąt \(\displaystyle{ \alpha_{1}+\alpha_{2}=180^{\circ}}\).
ODPOWIEDZ