iloczyn skalarny i wektorowy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
aaleks1985
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 12:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 9 razy

iloczyn skalarny i wektorowy

Post autor: aaleks1985 »

witam,
mam do policzenia iloczyn skalarny i wektorowy (dodatkowo podac wartosc, kierunek i zwrot)i nie zabardzo wiem jak sie do tego zabrac...

wektor a skierowany jest wzdluz osi X i jego dlugosc wynosi 10.wektor b o dlugosci 20 lezy w plaszczyznie XY. kat miedzy wektorami a i b wynosi \(\displaystyle{ 45^{o}}\).

nie wiem czy dobrze oliczylam iloczyn skalarny...podstawilam do wzoru \(\displaystyle{ \left|u \right|* \left| v\right| cos \alpha}\)= \(\displaystyle{ 100 \sqrt{2}}\)
prosze o pomoc
pilaszek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2010, o 12:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 3 razy

iloczyn skalarny i wektorowy

Post autor: pilaszek »

Iloczyn skalarny jest OK.

Iloczyn wektorowy liczymy, wstawiając do macierzy w pierwszym wierszu wersory \(\displaystyle{ \vec{i},\vec{j}, \vec{k}}\), natomiast w drugim i trzecim wierszu odpowiednio współrzędne wektora a i b i wyliczając wyznacznik macierzy. Wynik będzie iloczynem wektorowym, prostopadłym do płaszczyzny, w jakiej leżą wektory a i b.

Jeżeli chodzi o współrzędne wektorów, to współrzędne wektora a wynoszą [10,0,0] (wynika to z tego, że jego długość jest równa 10, a on sam jest równoległy do osi Ox), natomiast współrzędne wektora b możesz wyznaczyć, ponieważ masz dany kąt pomiędzy wektorami.

Powodzenia!
ODPOWIEDZ