Sprzężenie Hermitowskie operatora.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
teqnick
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 15 sie 2009, o 21:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy

Sprzężenie Hermitowskie operatora.

Post autor: teqnick »

Mam do policzenia sprzężenie Hermitowskie operatora \(\displaystyle{ x \frac{d}{dx}}\)
Zrobiłem przez pewną analogię coś takiego, jednak intuicja mówi mi, że coś jest w pewnym momencie nie tak. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co robię tutaj źle?
Staram się to zrozumieć, jednak mało przykładów tego typu zadań moża znaleźć przez co jest to nieco problematyczne.

\(\displaystyle{ \langle a \mid x \frac{d}{dx} \mid b \rangle=\int_{V}\overline{a} (x \frac{db}{dx})dx}\)
\(\displaystyle{ \langle a|x \frac{d}{dx} \mid b \rangle=\overline{a} b |_{\partial V} -\int_{V}b (\overline{x \frac{da}{dx}})dx}\)
\(\displaystyle{ \langle a \mid x \frac{d}{dx} \mid b \rangle = \int_{V}b (-x \overline{\frac{da}{dx}})dx}\)
\(\displaystyle{ \langle a \mid x \frac{d}{dx} \mid b \rangle=\overline{\langle b \mid -x \frac{d}{dx} \mid a \rangle}}\)
shvedeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 372
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 23:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 25 razy

Sprzężenie Hermitowskie operatora.

Post autor: shvedeq »

prowadźmy oznaczenia:
\(\displaystyle{ Q \psi = x \psi \\ P \psi =\frac{d}{dx} \psi}\)
Zobaczmy jak działa
\(\displaystyle{ (QP)^{*}}\)
na funkcji \(\displaystyle{ \psi}\)
Mamy:
\(\displaystyle{ (QP)^{*} (\psi)=(P^{*} Q^{*})(\psi)=(PQ)(\psi)=P(Q \psi)=\frac{d}{dx} (x \psi)=\psi + x \frac{d}{dx} \psi}\)
Ponieważ powyższy ciąg równości jest prawdziwy dla dowolnej funkcji \(\displaystyle{ \psi}\) więc ostatecznie mamy:
\(\displaystyle{ (x \frac{d}{dx})^{*}=1 + x \frac{d}{dx}}\)
ODPOWIEDZ