Wartości własne macierzy i odpowiadające im wektory

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
BronekTS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2010, o 12:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieliczka

Wartości własne macierzy i odpowiadające im wektory

Post autor: BronekTS »

Mam takie zadanie jak w temacie. Potrzebuję go rozwiązać ponieważ męczy mnie na każdym zaliczeniu, a w poniedziałek mam ostatni termin

Wydaje mi się ze jest ono w miarę prostę, zatrzymuje się poprostu w jednym momencie.

Dana jest macierz A


\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2&3&1\\1&4&1\\0&0&2\end{bmatrix}}\)


Potrzebuje obliczyć wartości własne oraz wektory.

Jeśli chodzi o wartości własne to jeszcze nie jest problem. Zatrzymuje się w momencie gdy mam obliczone wartości własne i mam wyznaczyć wszystkie wektory. Bardzo bym prosił o rozwiązanie tego zadania krok po kroku żebym to zrozumiał, z szczególnym wytłumaczeniem części dotyczącej wektorów własnych.

Z góry wielkie dzięki !!!
janiu65
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2010, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Wartości własne macierzy i odpowiadające im wektory

Post autor: janiu65 »

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2&3&1\\1&4&1\\0&0&2\end{bmatrix} \begin{bmatrix} \alpha_{1} x_{1} \\\alpha_{1} x_{2} \\\alpha_{1} x_{3} \end{bmatrix} = \begin{bmatrix} x_{1} \\x_{2}\\x_{3}\end{bmatrix}}\)
mnożysz macierze i tak wyznaczasz sobie \(\displaystyle{ x_{1}, x_{2}, x_{3}}\) dla pierwszej wartości własnej... i tak dla każdej wyznaczonej przez Ciebie wartości własnej... i jeżeli wyjdzie Ci np. \(\displaystyle{ x_{1} = 1, x_{2} = 2, x_{3} = 3}\), to wynik zapisujesz np. jako \(\displaystyle{ L\{(x_{1}, 2x_{1}, 3x_{1})\}}\) - podprzestrzeń niezmiennicza.... mam nadzieję, ze nigdzie się nie pomyliłem, jeżeli tak to z góry przepraszam
ODPOWIEDZ