rozwiązać układ równań

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
jacekssl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2010, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała

rozwiązać układ równań

Post autor: jacekssl »

witam

mam do rozwiązania układ równań korzystając z metody rzędowej (tw. Kronekera-Capillego)
x+2y+5z=4
3x- y+ z=5

wie ktoś jak to zrobić?
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

rozwiązać układ równań

Post autor: BettyBoo »

Tw Kroneckera-Capellego nie służy do rozwiązywania układów równań, tylko do określania ilości rozwiązań. Zatem - co dokładnie masz zrobić w tym zadaniu?

Pozdrawiam.
jacekssl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2010, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała

rozwiązać układ równań

Post autor: jacekssl »

hej

muszę met. Kronekera ustalic liczbe rozwiazań i jakąś inną metodą rozwiązać układ równań. Tylko nie wiem jak bo mam 3 niewiadome i 2 równania. Wszystkie wyznaczniki W Wx, Wy, Wz wychodzą zero. Nie bardzo rozumiem jak okreslic rzędy w met. Kronekera
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

rozwiązać układ równań

Post autor: BettyBoo »

Jakie Ty tam wyznaczniki liczyłeś??? Z niekwadratowych macierzy???

\(\displaystyle{ U=\begin{bmatrix} 1&2&5&4\\ 3&-1&2&5\end{bmatrix},\quad A=\begin{bmatrix} 1&2&5\\ 3&-1&2\end{bmatrix}}\)

Rzędy obu macierzy są równe 2 (bo macierz składa się z 2 nieproporcjonalnych wierszy), a ilość niewiadomych w układzie jest równa 3. Zatem zgodnie z tw K-C układ ma nieskończenie wiele rozwiązań z 1 parametrem.

Możesz zastosować wzory Cramera, jeśli umiesz je przystosować do tego układu. Możesz też rozwiązać układ za pomocą eliminacji (procesu) Gaussa. Na upartego możesz nawet "ręcznie" (bez macierzy, metodą podstawiania), ale nie wiem co na to powie Twój prowadzący.

Pozdrawiam.
jacekssl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2010, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała

rozwiązać układ równań

Post autor: jacekssl »

dziękuję
ODPOWIEDZ