wielomian jako wektor, w jakiej postaci?

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
astro41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 10 sie 2009, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

wielomian jako wektor, w jakiej postaci?

Post autor: astro41 »

Witam
Nie rozumiem powiązania postaci wielomianowej typu \(\displaystyle{ x^2-2x+2, y-x}\) itd. z wektorami.
Często w zadaniach z algebry pojawiają się zagadnienia typu Uzasadnić liniowość przekształceń \(\displaystyle{ R[x] \rightarrow R[x]}\)

Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć lub podać źródło, gdzie mógłbym o tym poczytać? Starałem się szukać w google i tutaj na stronie ale ciężko mi jest to konkretnie nazwać
Pozdrawiam
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

wielomian jako wektor, w jakiej postaci?

Post autor: BettyBoo »

Wiesz, co to współrzędne wektora w bazie? Ograniczmy się do przestrzeni skończonego wymiaru. Niech przestrzeń \(\displaystyle{ W}\) ma bazę \(\displaystyle{ B=(b_1,b_2,...,b_n)}\). Wtedy \(\displaystyle{ x\in W}\) da się zapisać jakokombinację liniową wektorów bazy \(\displaystyle{ B}\) (z definicji bazy) - czyli istnieją takie skalary \(\displaystyle{ \alpha_1,...,\alpha_n}\), że

\(\displaystyle{ x=\alpha_1b_1+\alpha_2b_2+\cdots +\alpha_nb_n}\)

co zapisujemy w skrócie

\(\displaystyle{ x=[\alpha_1,\alpha_2,...,\alpha_n]_B}\)

lub \(\displaystyle{ x=[\alpha_1,\alpha_2,...,\alpha_n]}\)

(jeśli wiadomo o jaką bazę chodzi - np w przypadku bazy kanonicznej - lub jeśli nie jest to istotne ).




No to weźmy bazę kanoniczną w przestrzeni wielomianów, powiedzmy stopnia co najwyżej 2 - ma ona postać \(\displaystyle{ (1,x,x^2)}\), tak?

No to np dla \(\displaystyle{ 2x^2-3}\) mamy

\(\displaystyle{ 2x^2-3=2\cdot x^2+0\cdot x+(-3)\cdot 1=[2,0,-3]}\)

i tak oto wielomian stał się wektorem.

Pozdrawiam.-- 25 sty 2010, o 19:55 --Oczywiście oszukuję trochę.

\(\displaystyle{ 2x^2-3=2\cdot x^2+0\cdot x+(-3)\cdot 1=[2,0,-3]}\)

to wektor współrzędnych tego wielomianu w bazie \(\displaystyle{ (x^2,x,1)}\), natomiast w tej bazie, którą podaję wyżej (i którą zwykle uważa się za kanoniczną) mamy \(\displaystyle{ [-3,0,2]}\) (jak zwykle ostatnio, jedno piszę, drugie myślę bleee....)

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ