wyznaczanie X macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
jerckov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 16 sty 2010, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żary

wyznaczanie X macierzy

Post autor: jerckov »

mam kolejne zadanie z serii wyznaczani X mecierzy, ale tym razem nawet nie wiem jak sie za to zabrac

\(\displaystyle{ X ^{2}+ \left[\begin{array}{cc}\\1&0&\\-1&1&\end{array}\right]*X=\left[\begin{array}{cc}2&4&\\3&6&\end{array}\right]}\)

prosze o jakas pomoc wzmazowke, lub cale rozwiazanie
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

wyznaczanie X macierzy

Post autor: BettyBoo »

Tak, jak poprzednio - ustal wymiar macierzy \(\displaystyle{ X}\), zapisz ją za pomocą elementów, wykonaj działania i przyrównaj macierze.

Pozdrawiam.
jerckov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 16 sty 2010, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żary

wyznaczanie X macierzy

Post autor: jerckov »

dobra doprowadzilem do takiej postaci ze
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} a&b$\\c&d&\end{bmatrix}^{2}=\begin{bmatrix} 2&4$\\3&6&\end{bmatrix}-\begin{bmatrix} 1&0$\\-1&1&\end{bmatrix}*\begin{bmatrix} a&b$\\c&d&\end{bmatrix}}\)

ostatecznie mam cos takiego

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} a^{2}+bc&ab+bd$\\ac+cd&bc+d^{2}&\end{bmatrix}=\begin{bmatrix} 2-a&4-b$\\3+a-c&6+b-d&\end{bmatrix}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} a^{2}+bc=2-a \\ ab+bd=4-b \end{cases}}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} ac+cd=3+a-c \\ bc+d^{2}=6+b-d \end{cases}}\)

no i mam takie rownania i nei wiem wogole co mam z czym skrocic polaczyc itp itd????
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

wyznaczanie X macierzy

Post autor: BettyBoo »

To jest jeden układ równań, a Ty znowu zapisujesz to jako dwa..uparciuszek

Niestety ten układ równań już fajny nie jest. Tutaj trzeba coś bardzo pokombinować (np zacząć od tego, że pierwsze i czwarte równanie odjąć stronami, z drugiego wyznaczyć b, z trzeciego wyznaczyć c i dalej się bawić).

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ