metoda elimincji gaussa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
stefan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 12 sty 2009, o 17:41
Podziękował: 1 raz

metoda elimincji gaussa

Post autor: stefan123 »

Rozwiąż układ równań stosując metodą eliminacji Gaussa
\(\displaystyle{ \begin{cases} x+y+z=1 \\ x+2y+3z=1 \\2x+3y+4z=2\\3x+2y+z=3 \end{cases}}\)
Jeżeli mam układ 4 równań dla 4 niewiadomych to wiem jak stosować eliminację ,a jak to robić dla takiego układu (tzn.które miejsca zerować działaniami elementarnymi?)
Ostatnio zmieniony 7 sty 2010, o 22:45 przez lukki_173, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Cały kod LaTeX-a umieszczaj w tagach [latex].
Awatar użytkownika
lukki_173
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 913
Rejestracja: 24 paź 2008, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kościeliska (woj. opolskie)
Podziękował: 56 razy
Pomógł: 218 razy

metoda elimincji gaussa

Post autor: lukki_173 »

Na początek wpisz podany układ do macierzy. Metoda eliminacji Gaussa polega na tym, że należy przekształcać macierz rozszerzoną za pomocą przekształceń elementarnych na wierszach tak, żeby otrzymać macierz jednostkową z macierzy głównej. Twoja macierz rozszerzona będzie wyglądała tak:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&1&1&|1\\1&2&3&|1\\2&3&4&|2\\3&2&1&|3\end{array}\right]}\)
Teraz zastosuj moje wskazówki i spróbuj rozwiązać zadanie. Według mnie zawsze najlepiej wyzerować pierwsze elementy z wierszy 2,3 i 4.
Pozdrawiam
stefan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 12 sty 2009, o 17:41
Podziękował: 1 raz

metoda elimincji gaussa

Post autor: stefan123 »

a to wyjdzie tak ze trzeba będzie sprawdzac tw.Kroneckera i potem wyjdą rozwiazania w zaleznosci od parametrow bo czytałem cos podobnego w jakims temacie?
miodzio1988

metoda elimincji gaussa

Post autor: miodzio1988 »

Z tego twierdzenia nie musisz korzystac. Zrob eliminacje Gaussa a sam zobaczysz
ODPOWIEDZ