Rozwiązać równanie macierzowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Dudas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: 4 lis 2009, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 75 razy

Rozwiązać równanie macierzowe

Post autor: Dudas »

leo87 pisze: po trzech krokach
\(\displaystyle{ R_2 \rightarrow R_2 - 2 R_1 \\ R_3 \rightarrow R_3 + R_1 \\ R_2 \rightarrow R_3}\)
wyszło mi coś takiego
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&1&1\\0&3&0\\0&-5&3\end{bmatrix}}\)

hmm?
No to narazie się zgadza. Natomiast nie wiem czy zostałem dobrze zrozumiany (wynika to z mojej niewiedzy/umiejętności nazwania metod) dla mnie metoda Gaussa polega na rozważeniu Macierzy A i dołączonej (augmented z ang.) macierzy jednostkowej i działań na pierwszej macierzy takich, aby doprowadzić ją do jednostkowej, to wtedy macierz jednostkowa(ta dołączona) zostanie przekształcona do macierzy odwrotnej.
leo87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 sty 2010, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 6 razy

Rozwiązać równanie macierzowe

Post autor: leo87 »

no rozumiem rozumiem, z rozwiązaniem poradziłem sobie już sobie, ale teraz chodzi o to, że nie wiem jak wymnożyć to macierz \(\displaystyle{ A ^{-1} \cdot B}\) aby powstała macierz X wymiarów domyślam się 3x1
Bieniol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 480
Rejestracja: 26 gru 2009, o 15:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 138 razy

Rozwiązać równanie macierzowe

Post autor: Bieniol »

\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} \frac{7}{9} & -\frac{1}{3} &- \frac{8}{9} \\ \frac{1}{3} &0& \frac{1}{3} \\- \frac{1}{9} & \frac{1}{3} & \frac{5}{9} \end{bmatrix} \cdot \begin{bmatrix} 4\\ -5\\2\end{bmatrix} = \begin{bmatrix} \frac{7}{9} \cdot 4 + (- \frac{1}{3}) \cdot (-5)+ (- \frac{8}{9}) \cdot 2 \\ \frac{1}{3} \cdot 4 + \frac{1}{3} \cdot 2 \\ (- \frac{1}{9}) \cdot 4 + \frac{1}{3} \cdot (-5) + \frac{5}{9} \cdot 2\end{bmatrix} = \begin{bmatrix} 3\\ 2\\-1\end{bmatrix}}\)
leo87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 sty 2010, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Elbląg
Podziękował: 6 razy

Rozwiązać równanie macierzowe

Post autor: leo87 »

to znaczy że ten kalkulator zamieszczony na tej stronie źle rozwiązuje mnożenia tego typu? bo wychodzi inaczej zupełnie...hmm?


a nie sorki...teraz dobrze policzył....hmm..coś musiało mi się pokręcić w takim razie

dzieki za ostateczny wynik Bieniol
pozdro
ODPOWIEDZ