macierz odwrotna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
astuhu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 359
Rejestracja: 24 lut 2009, o 21:36
Płeć: Kobieta
Podziękował: 87 razy
Pomógł: 35 razy

macierz odwrotna

Post autor: astuhu »

Witam ;)

Mam takie zadanie:

Niech
\(\displaystyle{ A=\left[\begin{array}{cc}a&b\\c&d\end{array}\right]}\) i \(\displaystyle{ B= \frac{1}{ad - cb} \left[\begin{array}{cc}d&-b\\-c&a\end{array}\right]}\)
a) sprawdzic że przy dowolnych liczbach a,b,c,d jeśli \(\displaystyle{ ad \neq cb}\) to \(\displaystyle{ AB = I_{2}}\)
i \(\displaystyle{ BA = I_{2}}\)

To jak zrobić wiem. Mam tylko pytanie dlaczego mozna ten jakby współczynnik
\(\displaystyle{ \frac{1}{ad - cb}}\) 'wyciągnąć' przed macierz A??
współczynnik razy macierz A razy macierz B?
Tak jest o wiele wygodniej, ale czemu tak można? Przeciez mnożenie macierzy nie jest przemienne.

b)
Wyznaczyć macierze:
\(\displaystyle{ A=\left[\begin{array}{cc}0,5&0,3\\0,2&1\end{array}\right] ^{-1}}\)

Czy chodzi o to, żeby wyliczyć z czegoś takiego?
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}0,5&0,3\\0,2&1\end{array}\right] ^{-1} \cdot \left[\begin{array}{cc} & \\ & \end{array}\right] = \left[\begin{array}{cc}1&0\\0&1\end{array}\right]}\)

Co z tym dalej zrobić? Jak to wyliczyć? Nie mam pomysłu...
Bardzo proszę o pomoc:)
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

macierz odwrotna

Post autor: czeslaw »

Tu nie mnożysz macierzy, tu mnożysz macierz przez liczbę. Czyli mamy
a) \(\displaystyle{ A = \alpha \cdot \left[\begin{array}{cc}d&-b\\-c&a\end{array}\right] = \left[\begin{array}{cc}\alpha \cdot d& \alpha \cdot -b\\\alpha \cdot -c& \alpha \cdot a\end{array}\right]}\)
To ogólne prawo działań na macierzach.

W Twoim przypadku \(\displaystyle{ \alpha = \frac{1}{ad - bc}}\).

b) na wyznaczenie macierzy odwrotnej jest wiele sposobów, poczytaj na Wikipedii na przykład: metoda dopełnień algebraicznych, metoda dołączonej macierzy jednostkowej, metoda kolumn jednostkowych, metoda Gaussa-Jordana...
astuhu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 359
Rejestracja: 24 lut 2009, o 21:36
Płeć: Kobieta
Podziękował: 87 razy
Pomógł: 35 razy

macierz odwrotna

Post autor: astuhu »

Dzieki

a) Tak ale ja ten wspolczynnik mam przed B, wiec dlaczego nie musze macierzy B przez ten wspolczynnik mnożyc tylko moge przez wspolczynnik z macierzy B pomnozyc macierz A??

Takie prawo tez jest? Ze jesli mam dwie macierze i przed jedna mam wspolczynnik 4 (powiedzmy przed A) to niewazne czy pomnoze przez to 4 macierz A czy B?
Bo mnozyc macierz B razy JEJ wspolczynnik a dopiero potem przez macierz A to skomplikowanie wygląda:)

b) Ok, wczesniej bylam na wikipedii i nie zauwazylam ogolnego wzoru, ktory zreszta w zadaniu mam
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

macierz odwrotna

Post autor: Mariusz M »

Można w ten sposób

\(\displaystyle{ LU=PA}\)

\(\displaystyle{ A^{-1}=U^{-1}L^{-1}P}\)


1. Rozkład LU

\(\displaystyle{ \begin{cases}lu_{ij}= a_{ij}- \sum_{k=1}^{i-1}lu_{ik}lu_{kj} \ j \geq i \\ lu_{ji}= \frac{a_{ji}- \sum_{k=1}^{i-1}lu_{jk}lu_{ki} }{lu_{ii}} \ j < i \end{cases}}\)


2. Odwracanie macierzy trójkątnych

\(\displaystyle{ \overline{l}_{ij}= \frac{\delta_{ij}- \sum_{k=j}^{i-1}l_{ik}\overline{l}_{kj} }{l_{ii}}}\)

\(\displaystyle{ \overline{u}_{ij}= \frac{\delta_{ij}- \sum_{k=j}^{i-1}u_{ik}\overline{u}_{kj} }{u_{ii}}}\)

\(\displaystyle{ \delta_{ij}= \begin{cases} 1 \Leftrightarrow i=j\\ 0 \Leftrightarrow i \neq j\end{cases}}\)


3. Mnożenie macierzy odwrotnych do macierzy trójkątnych

\(\displaystyle{ c_{ij}= \sum_{k=1}^{n}a_{ik}b_{kj}}\)
ODPOWIEDZ