Układ równań

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
maciek987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 25 paź 2008, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Układ równań

Post autor: maciek987 »

\(\displaystyle{ \begin{cases} a-b+2c+d=1 \\ 3a+b+c-d=2 \\ 5a-b+c+d=4 \end{cases}}\)

Policzyłem rząd macierzy A i macierzy rozszerzonej. Wynosi on 3. Wiem iż w związku z tym jedna z niewiadomych będzie zmienna, ale nie wiem która dokłądnie. Jak określa się niewiadomą która będzie parametrem?? Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 1 gru 2009, o 20:40 przez maciek987, łącznie zmieniany 1 raz.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Układ równań

Post autor: JankoS »

Ostatnie równanie ma "niezwyczajną" postać.
makshh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2 lis 2009, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 5 razy

Układ równań

Post autor: makshh »

Przenies np. d na prawa strone i oblicz wyznacznik macierzy wspolczynnikow przy a, b i c - jezeli bedzie rozny od zera to znaczy ze d bedzie moglobyc parametrem, jezeli bedzie rowny zero to przeniesc c na prawa strone i oblicz wyznacznik macierzy wspolczynnikow przy a, b i d itd., az wyznacznik wyjdzie niezerowy, w twoim przypadku d moze byc parametrem

\(\displaystyle{ det\left[\begin{array}{ccc}1&-1&2\\3&1&1\\5&-1&1\end{array}\right]=-16}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} a-b+2c=1-d \\ 3a+b+c=2+d \\ 5a-b+c=4-d \end{cases}}\)

I dalej ukladem Cramera, gdzie d=t, t nalezy do R
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Układ równań

Post autor: Mariusz M »

Można też zastosować eliminację Gaussa i w pewnym momencie powinno być widoczne co może być
parametrem
maciek987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 25 paź 2008, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Układ równań

Post autor: maciek987 »

Ale po przyjęciu za parametr d liczby które wychodzą nie spełniają układu równań. Jeżeli parametrem będzie b dopiero wyjdą odpowiednie liczby. Przejrzałem kilka książek i w podanych przykładach parametr czasami jest dobierany tak aby pasował do rozwiązania.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Układ równań

Post autor: JankoS »

maciek987 pisze:Ale po przyjęciu za parametr d liczby które wychodzą nie spełniają układu równań. [/qoute]
A powinny. Gdzieś Kolega popełnia błąd.
Przejrzałem kilka książek i w podanych przykładach parametr czasami jest dobierany tak aby pasował do rozwiązania.
Jest to dla mnie niezrozumiałe.
makshh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 2 lis 2009, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 5 razy

Układ równań

Post autor: makshh »

maciek987 pisze:Ale po przyjęciu za parametr d liczby które wychodzą nie spełniają układu równań. Jeżeli parametrem będzie b dopiero wyjdą odpowiednie liczby. Przejrzałem kilka książek i w podanych przykładach parametr czasami jest dobierany tak aby pasował do rozwiązania.
Spełniają, jeśli d jest parametrem:

\(\displaystyle{ a=\frac{3}{4}}\)
\(\displaystyle{ b=t-\frac{1}{4}}\)
\(\displaystyle{ c=0}\)
\(\displaystyle{ d=t}\)
ODPOWIEDZ