Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
bellami
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2009, o 15:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: bellami »

Nie wiem jak zabrać się za zadanie: Dla jakiego m rząd macierzy wynosi 3 ?

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&2&7&1\\-1&5&12&5\\-7&7&8&m\end{array}\right]}\)

wiem że rząd macierzy 3x3 wynosi 3 gdy wyznacznik jest niezerowy, analogicznie gdy macierz jest 4x4 , ale tutaj nie mam pojęcia jak to rozwiązać.
justynian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 705
Rejestracja: 10 lip 2009, o 16:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 58 razy

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: justynian »

sprawdzamy czy \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&2&7&\\-1&5&12&\\-7&7&8&\end{array}\right]}\) jest niezerowy jesli tak to m mozę być każdą liczbą rzeczywistą
Awatar użytkownika
Przemas O'Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 744
Rejestracja: 7 lut 2009, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 58 razy

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: Przemas O'Black »

A jeżeli powyższy wyznacznik jest równy 0, to szukamy takiego m, dla którego wyznacznik macierzy z pierwszego postu pomniejszonej o pierwszą kolumnę jest równy 0. Później robimy to samo dla wyznacznika macierzy pomniejszonego o drugą kolumnę i jeszcze raz dla macierzy pomniejszonej o trzecią kolumnę. Otrzymane przedziały m sumujemy.
bellami
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2009, o 15:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: bellami »

Wyznacznik tej macierzy bez ostatniej kolumny wynosi 168, więc mam rozumieć że m może być dowolną liczbą?
Awatar użytkownika
Przemas O'Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 744
Rejestracja: 7 lut 2009, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 58 razy

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: Przemas O'Black »

Tak.

Argument:
"Rząd macierzy jest to największy możliwy wymiar niezerowego minora danej macierzy".
justynian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 705
Rejestracja: 10 lip 2009, o 16:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 58 razy

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: justynian »

Przemas O'Black pisze:A jeżeli powyższy wyznacznik jest równy 0, to szukamy takiego m, dla którego wyznacznik macierzy z pierwszego postu pomniejszonej o pierwszą kolumnę jest równy 0. Później robimy to samo dla wyznacznika macierzy pomniejszonego o drugą kolumnę i jeszcze raz dla macierzy pomniejszonej o trzecią kolumnę. Otrzymane przedziały m sumujemy.
Nie jestem przekonany że otrzymane przedziały sumujemy bo jeśli np. wykluczając pierwszą kolumnę znajdziemy już m dla którego mamy wyznacznik 3x3 to nie musimy sprawdzać dla wykluczenia 2 i 3 kolumny bo wystarczy nam jeden przypadek. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Awatar użytkownika
Przemas O'Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 744
Rejestracja: 7 lut 2009, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 58 razy

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: Przemas O'Black »

A co jeżeli wykluczając pierwszą kolumnę nie znajdziemy m, który pokazałby się po wykluczeniu innej kolumny? Przecież szukając rząd macierzy nie wystarczy sprawdzić jeden minor tylko wszystkie...
justynian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 705
Rejestracja: 10 lip 2009, o 16:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 58 razy

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: justynian »

tu się zgadzam ale absolutnie nie musi to być część wspólna m-ów bo wystarczy znaleźć 1 minor nie zerowy i po zadaniu m nie musi mieć własności aby po wykluczeniu dowolnej kolumny otrzymać wyznacznik niezerowy.
Awatar użytkownika
Przemas O'Black
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 744
Rejestracja: 7 lut 2009, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 69 razy
Pomógł: 58 razy

Oblicz dla jakiego m rząd wynosi 3

Post autor: Przemas O'Black »

Sumując zbiory nie otrzymujemy tylko ich części wspólnej...
ODPOWIEDZ