oblicz liczbę inwersji w permutacjach

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
beciaaa1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2009, o 15:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wałbrzych

oblicz liczbę inwersji w permutacjach

Post autor: beciaaa1990 »

proszę o pomoc przy obliczeniu inwersji w permutacjach, tylko tak krok po kroku bardzo proszę
a) (2,1,4,3,6,5,...,2n,2n-1)
b) (n,n-1,n-2,...,k,1,2,...,k-1) dla n>k
rrrybki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2009, o 20:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

oblicz liczbę inwersji w permutacjach

Post autor: rrrybki »

nie znam się na tym, ale z tego co zrozumiałam na ćwiczeniach to:

a) jest to permutacja liczb od 1 do 2n, gdzie poprzestawiane zostały kolejne pary liczb, z których to liczb pierwsza tworzy 1 inwersję a kolejna 0 inwersji, czyli 2 tworzy 1, 1-> 0, 4 ->1, 3-> 0 i tak aż do 2n, które tworzy 1 inwersję, a 2n-1 tworzy 0 inwersji

wydaje mi się (ale nie bierz tego za pewnik), że skoro liczb jest 2n, a inwersję tworzy tylko połowa z nich to liczba inwersji wynosi n

b) jest to permutacja liczb od 1 do n, gdzie są jakby dwa uporządkowane zbiory (jeśli można tak w ogóle powiedzieć). Pierwszy: n,n-1,n-2,...,k, i drugi: 1,2,...,k-1 (gdzie liczb jest k-1, a każda z nich tworzy 0 inwersji)

no i w tym momencie dobijam do granic mojego pojmowania, więc nie wiem jak wyjaśnić liczbę inwersji w "pierwszym zbiorze"

pewnym jest, że gdy już ustali się tę liczbę (czego Ci i sobie życzę), trzeba skorzystać ze wzroru

\(\displaystyle{ S _{n}= \frac{a _{1}+a _{n} }{2} \cdot n}\)
ODPOWIEDZ