Znależć współrzędne wektora

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Kati1177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 paź 2009, o 20:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Znależć współrzędne wektora

Post autor: Kati1177 »

znależć współrzędne wektora (6,0,4) w bazie
e1=(1,-1,2)
e2=(2,2,1)
e3=(3,-1,1)
(o ile jest to baza)


Niewiem wogóle jak mam się zabrać za to zadanie
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Znależć współrzędne wektora

Post autor: JankoS »

To jest baza, bo np. wyznacznik macierzy utworzonej z wektorów e1, e2, e3 jest niezerowy.
Wspórzędne a, b, c znajdujemy z równości wektorów \(\displaystyle{ a(1,-1,2)+b(2,2,1)+c(3,-1,1)=(a+2b+3c,-a+2b-c,2a+b+c)=(6,0,4)}\), czyli rozwiązujemy układ \(\displaystyle{ \begin{cases} a+2b+3c=6 \\ -a+2b-c=0\\ 2a+b+c=4 \end{cases}}\) .
Kati1177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 paź 2009, o 20:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Znależć współrzędne wektora

Post autor: Kati1177 »

dzieki za podpowiedz ... ale szczerze to do tego juz doszłam tylko inaczej sobie popodstawiałam ale sie zawiesiłam bo niewiem jak rozwiązac ten układ równań...nigdy dobrze mi to nie szło...
ale dzięki ze mogłam sobie potwierdzic ze mam dobrze
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Znależć współrzędne wektora

Post autor: JankoS »

Po dodaniu stronami pierwszego i drugiego i podzieleniu sumy stronami przez 2 oraz drugiego pomnożonego przez 2 do trzeciegomamy układ
\(\displaystyle{ \begin{cases} a+2b+3c=6\\2b+c=3 \\ 5b-c=4 \end{cases}}\). Z dwóch ostatnich po dodaniu stronami b = 1 i dalej c = 1 oraz a = 1.
Kati1177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 paź 2009, o 20:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Znależć współrzędne wektora

Post autor: Kati1177 »

dzieki ale nie umiem zrozumiec jak to dodałes :/ chyba ze mnie nic nie bedzie :/ porażka
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Znależć współrzędne wektora

Post autor: JankoS »

Dodanie równań stronami i zastąpienie jednego jednego z nich otrzymaną sumą jest przekształceniem równoważnym (nie zmienia liczby rozwiązań ).
W tym przypadku po dodaniu stronami pierwszego do drugiego mam \(\displaystyle{ a+2b+3c-a+2b-c=6+0}\), co po redukcji wyrazów podobnych daje \(\displaystyle{ 4b+2c=6}\) i po podzieleniu stronami przez 2 \(\displaystyle{ (*) \ 2b-c=3}\)
Po pomnożeniu drugiego przez 2 mam \(\displaystyle{ -2a+4b-2c=0}\) dodaję to do trzeciego i mam \(\displaystyle{ (**) \ 5b+c}\). Za równaia drugie i trzecie wstawiam (*) i (**) i mam układ zaprezentowany w poprzednim poście.
Dodaję stronami drugie do trzeciego. Mam \(\displaystyle{ 2b+c+4b-c=3+4 \Leftrightarrow 7b=7 \Leftrightarrow b=1}\). Podstawiam to do (**) i otzrymuję wartość c. Następnie b,c do piwerszego i wyznaczam wartość a.
Oczywiście nie jest to jedyny sposób rozwiązania układu. Zawsze można zastosować metodę podstawiania.
W tym przypadku zawiodła mnie rutyna. Po chwili refleksji widac z pierwszego postu(a?0 Kileżanki, że )=e1+e2+e3=(1,-1,2)+(2,2,1)+(3,-1,1)=(6, 0, 4).
ODPOWIEDZ