wektory w 3D, kilka zadan

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
nazywamsiepawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 mar 2008, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka

wektory w 3D, kilka zadan

Post autor: nazywamsiepawel »

Witam,

Mam problem z rozwiazaniem kilku zadan z wektorami w trojwymiarze:

1) Plaszczyzna M jest okreslona wzorem \(\displaystyle{ x + 4y - 5z = 1}\). Znajdz nie-zerowy wektor prostopadly do tej plaszczyzny.
Domyslam sie ze mozna jakos przesunac wektor zerowy, ale niestety nie wiem za bardzo jak to ruszyc.


2) \(\displaystyle{ A = (0, 3, 5); B = (-1, 2, 4);}\) Znajdz wektor L przechodzacy przez A i B. Zdecyduj czy wektor L jest rownolegly do plaszczyzny M. Jezeli nie, wyznacz punkt w ktorym L spotyka sie z M
Wektor wyszedl mi \(\displaystyle{ L=[-1, -1, -1]}\), a wektor zerowy plaszczyzny M \(\displaystyle{ Z = [1, 4, -5]}\). Iloczyn skalarny tych dwoch wektorow to 0, czyli sa prostopadle i nie trzeba robic drugiej czesci zadania. Jednak gdyby nie byly, to jak obliczyc w ktorym miejscu wektor przechodzacy przez A i B przecina/styka sie z plaszczyzna?


3) Dane sa trzy punkty \(\displaystyle{ A = (−1, 1, 1), B = (1, 2, 3) i C = (4, 1, 0).}\) Sprawdz czy punkt D = (5, 2, 2) jest na tej samej plaszczyznie co A, B, C


Z gory dziekuje za odpowiedzi!
miodzio1988

wektory w 3D, kilka zadan

Post autor: miodzio1988 »



1) od razu można odczytać
3)Możesz znaleźć plaszczyzne i po prostu sprawdzić czy dany punkt należy do tej plaszczyzny.
2) 120660.htm
Wektor to prawie taka prosta
nazywamsiepawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 mar 2008, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka

wektory w 3D, kilka zadan

Post autor: nazywamsiepawel »

Dzieki za tak szybka odpowiedz! Nie spodziewalem sie

1) Aaa, ze wektor normalny? Nie wiem czemu ale wydawalo mi sie ze skoro ma byc nie-zerowy to normalny tez odpada.

2) czyli mam zrobic z wektora prosta i zrobic uklad rownan z rownania prostej i plaszczyzny
miodzio1988

wektory w 3D, kilka zadan

Post autor: miodzio1988 »

1) Dobrze rozumiesz.
2)Zrobic z wektora prostą?! Hmmmmm a umiesz?
nazywamsiepawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 mar 2008, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka

wektory w 3D, kilka zadan

Post autor: nazywamsiepawel »

2) No chodzilo mi o prosta przechodzaca przez te dwa punkty, A i B
miodzio1988

wektory w 3D, kilka zadan

Post autor: miodzio1988 »

nazywamsiepawel pisze:2) No chodzilo mi o prosta przechodzaca przez te dwa punkty, A i B
Świetny pomysł Wtedy zadanie będzie banalne. Gratuluję, sam wykonałeś 3 zadania;]
Pozdrawiam.
nazywamsiepawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 12 mar 2008, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z nienacka

wektory w 3D, kilka zadan

Post autor: nazywamsiepawel »

hehehe, dzieki za pomoc bardzo!
ODPOWIEDZ