Nierówności dla rzędu macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Wasilewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3921
Rejestracja: 10 gru 2007, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1194 razy

Nierówności dla rzędu macierzy

Post autor: Wasilewski »

Mam problem z udowodnieniem dwóch nierówności.
1) Niech \(\displaystyle{ A \ i \ B}\) będą macierzami \(\displaystyle{ m \times n}\), wtedy zachodzi:
\(\displaystyle{ rank(A+B) \le rankA + rankB}\)
2) A jest macierzą \(\displaystyle{ m\times s}\), a B macierzą \(\displaystyle{ s \times n}\), wtedy:
\(\displaystyle{ rankA + rankB - s \le rankAB}\)
Nie oczekuję pełnego rozwiązania, ale jedynie wskazówki, w jaki sposób podejść do tych nierówności (chyba że komuś będzie prościej zaprezentować rozwiązanie niż podać sensowną wskazówkę).
miodzio1988

Nierówności dla rzędu macierzy

Post autor: miodzio1988 »

1)Wiemy, że:
\(\displaystyle{ rz(A) \le m}\)
\(\displaystyle{ rz(B) \le m}\)
(jak chcesz to podam dowód, chociaż są to oczywiste nierowności->sądzę, że te nierówności nam dadzą rozwiązanie właśnie, ale tego jeszcze nie widzę ))
\(\displaystyle{ A+B \in P ^{m} _{n}}\)
Zatem też prawdziwa jest nierówność:
\(\displaystyle{ rz (A+B) \le m}\)
\(\displaystyle{ rz(A) \le m \le 2m}\)
\(\displaystyle{ rz(B) \le m}\)
dodajemy stronami:
\(\displaystyle{ rz(A)+ rz(B) \le 3m}\)
\(\displaystyle{ rz (A+B) \le m \le 3m}\)
Zatem mamy:
\(\displaystyle{ rz (A+B) \le 3m}\)
\(\displaystyle{ rz(A)+ rz(B) \le 3m}\)


odejmujemy stronami....no i wychodzi nam teza.
Szczerze? Ten dowód wydaję mi się do bani. Sprawdź czy to jest dobrze. Póki, co tylko na to wpadłem. Aż wstyd mi za ten dowód
Wasilewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3921
Rejestracja: 10 gru 2007, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1194 razy

Nierówności dla rzędu macierzy

Post autor: Wasilewski »

Owszem, jest do bani. Nie można odejmować nierówności stronami, na przykład:
\(\displaystyle{ 2<4 \\
3<6}\)

Po odjęciu drugiej od pierwszej dostajemy wspaniałe:
\(\displaystyle{ -1<-2}\)
Mnie się to pierwsze zadanie jakoś kojarzy z sumą prostą powłok liniowych, bo wymiar sumy prostej powłok liniowych jest sumą wymiarów powłok (oczywiście, żeby to była suma prosta, to iloczyn powłok musi być pusty). Może trzeba właśnie w tę stronę iść.
miodzio1988

Nierówności dla rzędu macierzy

Post autor: miodzio1988 »

Mój błąd myślę dalej
Wasilewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3921
Rejestracja: 10 gru 2007, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1194 razy

Nierówności dla rzędu macierzy

Post autor: Wasilewski »

To, co ja powiedziałem, chyba da się rozwinąć do rozwiązania. Niech:
\(\displaystyle{ rankA = r_{1} \\
rankB = r_{2}}\)

Wystarczy rozważyć przypadek \(\displaystyle{ r_{1} + r_{2} \le m}\). Rzędy macierzy \(\displaystyle{ A \ i \ B}\) to wymiary podprzestrzeni liniowych rozpiętych na ich kolumnach, oznaczmy te podprzestrzenie przez \(\displaystyle{ U \ i V}\). Rozważmy taki zbiór wektorów (jest to pewna podprzestrzeń liniowa przestrzeni \(\displaystyle{ \mathbb{R}^{m}}\)):
\(\displaystyle{ U + V = \{u+v: u \in U \wedge v \in V\}}\)
Oczywiście podprzestrzeń rozpięta na kolumnach macierzy \(\displaystyle{ A+B}\) zawiera się w tym zbiorze, zatem jej wymiar nie jest większy. Zachodzi coś takiego:
\(\displaystyle{ dim(U+V) = dim(U) + dim(V) - dim(U \cap V) \le dimU + dimV = r_{1} + r_{2}}\)
Ja na razie umiem pokazać tylko, że gdy \(\displaystyle{ U\cap V = \{0\}}\), to \(\displaystyle{ dim(U+V) = dim(U) + dim(V)}\), ale sądzę, że od tego już niedaleka droga.
Ok, umiem już pokazać, że \(\displaystyle{ dim(U+V) \le dim(U) + dim(V)}\)
Jeśli iloczyn U i V nie jest jedynie wektorem zerowym, to zachodzi dla pewnego wektora:
\(\displaystyle{ x = \sum_{i=1}^{r_{1}} \alpha_{i} a_{i} = \sum_{i=1}^{r_{2}} \beta_{i} b_{i}}\)
\(\displaystyle{ a_{i}, b_{i}}\) - wektory z U i V.
Załóżmy, że niezerowy jest współczynnik \(\displaystyle{ a_{k}}\), wtedy wektor ten jest kombinacją liniową wektorów \(\displaystyle{ a_{1}, a_{2}, \ldots, a_{r_{1}}, b_{1}, \ldots, b_{r_{2}}}\)
Zatem każdy wektor z \(\displaystyle{ U + V}\) jest kombinacją liniową co najwyżej \(\displaystyle{ r_{1} + r_{2} - 1}\) wektorów, wszak jest on postaci:
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{r_{1}} \alpha_{i}a_{i} + \sum_{i=1}^{r_{2}}\beta_{i} b_{i}}\)
Jest więc kombinacją liniową \(\displaystyle{ r_{1} + r_{2}}\) wektorów, ale wektor \(\displaystyle{ a_{k}}\) jest liniowo zależny od pozostałych, co potwierdza wniosek powyżej. Zatem ostatecznie mamy:
\(\displaystyle{ rank(A+B) \le dim(U+V) \le dim(U) + dim(V) = rankA + rankB}\)
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

Nierówności dla rzędu macierzy

Post autor: max »

1. Trochę naturalniejsze mi się to wydaje w języku odwzorowań liniowych. W międzyczasie zrobiłeś zadanie, ale skoro napisałem to niech zostanie, chociaż argument jest ideologicznie ten sam.

Weźmy odwzorowania liniowe \(\displaystyle{ f, g: \mathbb{R}^{n}\to \mathbb{R}^{m}}\) o macierzach odpowiednio \(\displaystyle{ A, B}\) tzn
\(\displaystyle{ f(v) = Av, \ g(v) = Bv, \ v = \begin{bmatrix}v_{1}\\ \vdots \\ v_{n}\end{bmatrix}.}\)

Mamy teraz pokazać, że
\(\displaystyle{ \mbox{rank} (f + g) \le \mbox{rank} f + \mbox{rank} g}\)
ponieważ \(\displaystyle{ \mbox{rank} f = \dim f(\mathbb{R}^{n})}\)
to chcemy pokazać:
\(\displaystyle{ \dim (f + g)(\mathbb{R}^{n})\le \dim f(\mathbb{R}^{n}) + \dim g(\mathbb{R}^{n})}\)
ale to jest już łatwe, bo
\(\displaystyle{ (f + g)(\mathbb{R}^{n})\subseteq f(\mathbb{R}^{n}) + g(\mathbb{R}^{n})}\)
oraz
\(\displaystyle{ \dim (f(\mathbb{R}^{n}) + g(\mathbb{R}^{n}))\le \dim f(\mathbb{R}^{n}) + \dim g(\mathbb{R}^{n})}\)

To, że \(\displaystyle{ \dim (U + V) \le \dim(U) + \dim(V)}\) jest natychmiastowe, nie trzeba rozpatrywać przypadków w zależności od tego czy przecięcie jest zerowe czy nie (nie potrzebujemy przecież ostrej nierówności).
Ten ogólniejszy wzorek łatwo pokazać z takiej postaci:
\(\displaystyle{ \dim (U\cap V) + (\dim U - \dim (U\cap V)) + (\dim V - \dim (U\cap V)) = \dim (U + V)}\)

2. Też będziemy rozpatrywać odwzorowania liniowe, analogiczne jak wyżej, tzn:
\(\displaystyle{ f: \mathbb{R}^{s}\to \mathbb{R}^{m}, \ g: \mathbb{R}^{n}\to \mathbb{R}^{s}}\)
Mamy do wykazania:
\(\displaystyle{ \mbox{rank} f + \mbox{rank} g - s \le \mbox{rank} f\circ g}\)
tzn
\(\displaystyle{ \dim f(\mathbb{R}^{s}) + \dim g(\mathbb{R}^{n}) - s \le \dim f\circ g(\mathbb{R}^{n})}\)
Zauważmy teraz:
\(\displaystyle{ \dim f\circ g(\mathbb{R}^{n}) = \dim g(\mathbb{R}^{n}) - \dim (g(\mathbb{R}^{n})\cap \mbox{ker} f)}\)
bo ogólniej dla odwzorowania liniowego \(\displaystyle{ L: U\to V}\) mamy \(\displaystyle{ \dim U = \dim L(U) + \dim \mbox{ker} L}\)
(u nas \(\displaystyle{ L:= f|_{g(\mathbb{R}^{n})}}\)).
Czyli wystarczy pokazać:
\(\displaystyle{ \dim (g(\mathbb{R}^{n})\cap \mbox{ker} f) \le s - \dim f(\mathbb{R}^{s})}\)
ale to wynika analogicznej równości jak wyżej dla \(\displaystyle{ L:= f}\) i z tego, że
\(\displaystyle{ g(\mathbb{R}^{n})\cap \mbox{ker} f\subseteq \mbox{ker} f}\)

edit. faktycznie była literówka.
Wasilewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3921
Rejestracja: 10 gru 2007, o 20:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1194 razy

Nierówności dla rzędu macierzy

Post autor: Wasilewski »

Fajne, dzięki; nawet udało mi się zrozumieć. Masz tylko mały błąd w przedostatniej linijce, powinno być: \(\displaystyle{ \ldots s - \dim f(\mathbb{R}^{s})}\).
Co do pierwszego, to nie wpadłem od razu na to, że skoro każdy wektor \(\displaystyle{ U + V}\) jest postaci \(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{r_{1}} \alpha_{i} a_{i} + \sum_{i=1}^{r_{2}} \beta_{i} b_{i}}\) to wymiar nie może być siłą rzeczy większy od \(\displaystyle{ r_{1} + r_{2}}\), dlatego stopniowo dochodziłem do wyniku.
ODPOWIEDZ